Instagram Postlarını Satışa Dönüştürmenin Yolları

4 / 100
cc7fb270 484c 4ccd a32a e83058c16b6e

İnternet üzerinden, özellikle de Instagram yoluyla satış yapıyorsanız paylaşımlarınızı satışa dönüştürmek istersiniz. Peki, Instagram paylaşımlarınızdan nasıl para kazanabilirsiniz? Gelin, birlikte öğrenelim.

Algoritmayı Anlayın

Instagram algoritmasının temelinde kullanıcıya ilgilendiği konularda içerik göstermek yatar. Kullanıcıların ilgilendiği konularda içerik görmesi ise etkileşime geçtiği hesaplara bağlıdır. Bu nedenle Instagram satışı yapmaya başlamadan önce rakip analizini çok iyi yapmalı, ürün ve hizmetlerinize ulaşmaya çalışan insanlara neler göstermeniz gerektiğini planlamalısınız. Unutmayın, Instagram algoritması yeni ve tutarlı içerik akışını çok sever. Bu nedenle hedef kitlenize uygun içerikleri güncel ve bir takvime göre paylaşmayı atlamayın.

Gönderi Planlaması Yapın

Instagram gönderisi paylaşma sıklığınızı belirlediyseniz sıra ne zaman paylaşacağınızı planlamaya gelmiş demektir. Popüler bir planlama uygulamasının verilerine göre gönderi paylaşmak için en uygun zaman aralığı sabah 9:00-11:00. Dilerseniz bu veriye göre hareket ederek işe başlayabilirsiniz. Ancak her işin birbirinden farklı olduğunu, hedef kitle alışkanlıklarının değişebileceğini hesaba katmalı ve bu alışkanlıkları yakından takip ederek bir gönderi planlaması çıkarmalısınız.

Şirket Adınızı Optimize Edin

Potansiyel ziyaretçileriniz, Instagram’ın arama kısmında gelişmiş aramalar yapabilir. Örneğin; kendileri için en uygun kuaförü ararken şirket ismine göre değil de hizmete göre arama yapabilirler. Bu nedenle bir kuaför dükkanınız var ve Instagram adınızda “kuaför” kelimesi geçmiyorsa size ulaşmak kolay olmayabilir. Aynı durum e-ticaret işletmeleri için de geçerli. Sattığınız ürün ya da hizmet her neyse Instagram’da daha kolay bulunması için şirket kullanıcı adınızı optimize etmeniz şart.

Etkileşim Yaratın

İsminizi optimize edip gönderilerinizi planlamak tek başına yeterli olmaz. Gönderilerinizi satışa dönüştürmek için daha fazlasına ihtiyacınız var. Etkileşim yaratmak bunun en iyi yöntemlerinden biri. Örneğin; bir gönderi paylaştıktan sonra o gönderiye gelen beğeni ve yorumları takip etmeli, gerekirse tüm yorumlara yanıt vermelisiniz. Gönderiyle ilgili gelen soruları açık bir şekilde yanıtlamalı, potansiyel müşterilerinizle aranızda bir güven bağı oluşturmalısınız.

Etiketleri Kullanın

Gönderilerinizin daha fazla insana ulaşması, satış oranınızın da aynı oranda artması anlamına gelir. Bu nedenle Instagram postlarınızda ya da postlarınıza gelen yorumlara verdiğiniz cevaplarda konuyla ilgili etiketleri mutlaka kullanmalısınız. Örneğin; bir sağlık ürünü satıyorsanız ürünün iyi geldiği hastalıkları, ürün içeriklerini etiket olarak kullanabilir, daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Kısacası Instagram’ın nasıl çalıştığını detaylarıyla öğrenirseniz satış yapmanız da giderek kolaylaşır. Bunun için algoritmasına dair yapılan güncellemeleri yakından takip etmeniz en doğrusu olacaktır.

4 / 100

Leave a Comment