Instagramın Video Özelliklerini E-Ticarette Nasıl Kullanırım

5 / 100
pexels pixabay 35550

2016’da Hikayeler, 2018’de de IGTV’yi piyasaya sürdüğünden beri Instagram kendini bir video platformu olarak konumlandırmaya devam ediyor. TikTok’u taklit eden “Reels” de bu konumlandırmanın bir parçası. Gooten’in pazarlama müdürü Mark Kapczynski de bu durumu şu sözlerle onaylıyor; “Instagram hikayeleri ve TikTok’un yükselmesinin sebebi, kullanıcıların video içerikleri statik gönderi ve blog içeriklerinden daha ilgi çekici bulması.”

Kapczynski, video içeriklerin yalnızca kullanıcıların ilgisini çektiğini değil e-ticaret satışlarını artırabileceğinin altını “Özellikle e-ticaret mağazaları, ürünlerini net ve doğrudan bir şekilde gösterdiği için video pazarlamasını denemeli.” sözleriyle çiziyor. Peki, Instagram’ın video özelliklerini e-ticarette nasıl kullanabilirsiniz? Gelin, birlikte inceleyelim.

Instagram TV

Instagram TV, uzun formatlı dikey videolar çekmenize yarar ve daha çok içerik üreticilerinin yayın yaptığı YouTube gibidir. Çünkü Instagram’daki diğer videolar 15 saniye ile sınırlıyken IGTV videoları iş hesapları için 10 dakika, doğrulanmış hesaplar için ise 1 saatle sınırlıdır. Peki, IGTV’yi en iyi kullanan hesaplardan birine göz atalım mı? Örneğin; doğrudan tüketiciye yönelik olan Benefit markasının IGTV videolarını inceleyebilirsiniz. Tüketici bu videolar sayesinde ürünlerin nasıl kullanıldığını görebilir ve daha sonra sipariş verebilir.

Ayrıca IGTV, influencer pazarlamayı da kullanabileceğiniz bir platform. Yine Benefit gibi Patrick Star gibi markayla uyumlu influencer’larla anlaşma yaparak IGTV üzerinden kullanıcı faydasına odaklı içerikler yayınlayabilirsiniz. Doğru pazarlama taktiğini kullandığınızda satışlarınızı artırmanız mümkün.

Instagram Hikayeler

Snapchat’in 24 saat içinde kaybolan içeriklerinin mantığıyla çalışan Instagram hikayeleri, günümüzde her gün 500 milyon insan tarafından görüntüleniyor. Kısa ve etkili bu özellik, satıcıların ürünlerini gösterebilmesi için en ideal yöntemlerden. Siz de Instagram üzerinden satış yapıyorsanız ürünlerinizin özelliklerini gösteren 15 saniyelik videolar çekip hikayenizde yayınlayabilirsiniz.

Ayrıca Instagram her geçen gün hikaye özelliğini geliştiriyor. Siz de hikayelerin sunduğu etiket, yer bildirimi, çıkartma, müzik vb. tüm yan özellikleri kullanarak daha etkili hikayeler paylaşabilir, satışlarınızı yapma şansınızı artırabilirsiniz. Özellikle 10.000’den daha fazla takipçili bir hesabınız varsa “Yukarı Kaydırma” özelliği ile kullanıcıları e-ticaret sitenize yönlendirip satış yapabilirsiniz.

Instagram Live

pexels cottonbro 4612131 1

Instagram’ın hikayeler bölümünden satış yapmanın bir yolu da Instagram Live özelliğini kullanmak. Çünkü ürünlerinizle ilgili olarak potansiyel müşterilerinizle etkileşime geçme ve onları ikna etme şansına sahip olursunuz. Dilerseniz iş birliği yaptığınız bir influencer ile canlı yayın yapabilir, canlı yayın esnasında özel bir indirim kodu paylaşıp katılımcıları e-ticaret sitenize yönlendirebilirsiniz.

Unutmayın, Instagram’ın video özelliklerini doğru kullanırsanız e-ticaret sitenize yapılan ziyaretleri artırmanız ve az maliyetle çok satış yapmanız mümkün.

5 / 100

Leave a Comment