İnternetten Kıyafet Satma Rehberi, İnternetten Kıyafet Satışı Nasıl Yapılır?

10 / 100
priscilla du preez dlxLGIy 2VU unsplash

İnternet üzerinden kıyafet satmak istiyor ama işe nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman online kıyafet satma rehberimize göz atabilir, kendi işletmeniz için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Yetenek Setlerinizi Belirleyin

Tasarım kıyafetler satmayı düşünüyorsanız internet sizin de en büyük yardımcınız olabilir. Ancak öncesinde yetenek setlerinizi belirlemelisiniz. Eğer tasarımcı siz olacaksanız hem işin tasarım kısmını hem de operasyonel kısmını hesaba katmalısınız. Operasyonel kısımda yöneticilik yeteneklerinizi ortaya koymanız gerekir. Ancak sadece tasarımla uğraşmak istiyorsanız o zaman operasyon konusunda uzmanlardan destek almalısınız.

Diğer yandan; başka tasarımcıların kıyafetlerini satmak isteyebilir ya da seri üretimin hızından faydalanmak istiyor olabilirsiniz. Bu durumda da yine sürecin hangi kısmına daha fazla dahil olacağınızı yetenek setiniz belirler. Dilerseniz üretim zincirinin bir parçası olabilir, dilerseniz markanızın dijitale açılması için gereken hazırlıkları yapabilirsiniz.

İş Planınızı Oluşturun

Moda dünyası ve iş dünyasının ortak noktaları fazla. Çünkü bir giyim markası kurmak, herhangi bir iş kurmakla aynı aşamalardan geçmenizi gerektirir. Peki, online bir kıyafet dükkanının maliyeti nedir? Girişiminiz için ne kadar sermaye ayırmalısınız? İşletmenizin yasal, finansal, üretim ve dağıtım ihtiyaçları için neler yapabilirsiniz? Bu soruların yanıtlarını vermek, başarılı bir işletme sahibi olmanız için şart. Bunun için sağlam bir iş planı yapmalı, işletmenizin gelişimine göre adımlar atmalısınız.

Giyim Kategorisine Karar Verin

İnternet üzerinden satış yapmaya başladığınızda e-ticaret dünyasına adım atacağınızı ve bu dünyanın rekabetçi olduğunu unutmayın. Bu nedenle kıyafetlerinizi satmaya başlamadan önce iyi bir pazar araştırması ve rakip analizi yaptıktan sonra ürün grubunuzu belirlemeli ve daha sonra hedef kitlenizi belirleyerek onlara yönelik pazarlama çalışmaları yapmalısınız. Aksi takdirde bu kadar rekabetçi bir dünyada istediğiniz başarıyı elde edemeyebilirsiniz. Ayrıca modanın sürekli takip gerektirdiğini de aklınızda bulundurun. Özellikle kıyafet satışı yapacaksanız trendleri takip etmeli, ürünlerinizi popüler parçalara göre şekillendirmelisiniz.

Platformunuzu Belirleyin

İnternet üzerinden kıyafet satışı yapmaya karar verdiyseniz sıra bu kıyafetleri nerede satacağınıza karar vermekte. Bir sosyal medya platformu üzerinden mi satış yapacaksınız, bir pazaryeri ile mi anlaşma yapacaksınız yoksa kendi e-ticaret sitenizi mi kuracaksınız? Bu sorunun yanıtı, platformun avantajlarına göre şekillenebilir. Örneğin; sosyal medya üzerinden satış yaptığınızda hedef kitlenizle daha çok etkileşime geçme şansınız olabilir. Ayrıca bir e-ticaret sitesi kurup hem sosyal medya hem de web siteniz üzerinden satış yapabilirsiniz. Bir pazaryeri ile anlaşmayı ise markanızın hedeflediği ilk satış oranını tutturduğunda düşünmeye başlamanız daha sağlıklı olabilir.

Platformunuz ne olursa olsun müşterilerinizle aranızda bir bağ oluşturmak için güvenilir bir e-ticaret altyapısına ihtiyacınız var. Bunun için Sopsy ile iletişime geçebilir, internet üzerinden kıyafet satmanız için gerek duyduğunuz ödeme altyapısını hızlıca kurabilirsiniz.

10 / 100

Leave a Comment