İş Kurarken En Çok Yapılan 10 Hata

11 / 100
jeshoots com 2vD8lIhdnw unsplash

Kendi işini yapmak dışarıdan çok keyifli görünse de bireysel girişimler, çoğunlukla büyük risk ve yükleri beraberinde getirir. Bu riskleri azaltmak ve yeni iş kurarken başarılı olmak için kesinlikle yapmamanız gereken 10 hatayı sizin için derledik! 

  1. Etkili Bir Plana Sahip Olmamak 

Bir iş kurmaya karar verdiyseniz her şeyden önce iş planınızın ve büyüme stratejinizin belirlenmiş olması gerekir. Mümkünse yazılı bir proje ile işe koyulmak size yapacağınız tüm uygulamalarda kolaylık sağlar. Eğer etkili bir planınız yoksa girişiminizin ilk aşamalarında başarısızlığa uğrayabilirsiniz.  

  1. İşin Getirilerini ve Götürülerini Hesap Etmemek  

Kâr etmek amacıyla yapılan tüm işlerde kazancın yanı sıra kayıp riski de oldukça fazla. Bu nedenle iş kurarken tahmini geliriniz konusunda bilgi sahibi olduğunuz kadar kayıplarınızı da hesaba katmalısınız. Bu noktada gerçekçi ve ayakları yere basan bir plan yapmak sizi büyük zararlardan kurtarabilir.  

  1. Fikirleri Doğru Şekilde Uygulamaya Dökememek 

Bir fikir zihninizde kusursuz görünebilir. Ancak projenizi uygulama noktasında etkili bir biçimde hayata geçiremezseniz fikriniz heba olabilir. Bu nedenle ürettiğiniz iş fikirlerinde uygulanabilirliği mutlaka göz önünde bulundurmalı ve harekete geçerken maddi olarak etkili bir seçim yaptığınızdan emin olmalısınız.  

  1. Rakipleri Göz Ardı Etmek  

Özellikle serbest piyasa ekonomilerinde rekabet olmazsa olmaz. Bu durum kuracağınız işte sizin kadar rakiplerinizin de etkisinin olacağını gösteriyor. Bu nedenle iş kurarken rakipleri tanımamak ve onların stratejilerine dikkat etmemek büyük bir hata olabilir. Yeni bir işletmenin pazarda tutunabilmesi için müşterilere tanıdık ve güvenilir bir yaklaşım sergilemesinin önemini bu aşamada mutlaka hatırlamalısınız.  

  1. Çevre ve Piyasa Koşullarını Tanımadan İşe Girişmek  

Yeni bir iş kurarken yapılan en yaygın hatalardan bir diğeri ise piyasa durumunu ve satış çevresini tanımamak. Hangi ürün ya da hizmetin hangi alanlarda daha çok ilgi gördüğünü bilerek işe koyulmak sizin için çok daha uygun bir seçim. Ayrıca bu aşamada ülke ekonomisinin ve girmeyi planladığınız sektörün gelişim koşullarını da mutlaka hesaba katmalısınız.   

  1. Güçlü Bir Pazarlama Stratejisine Sahip Olmamak  

Kendi işinizi kurarken yapabileceğiniz en büyük hatalardan bir diğeri de işin pazarlama kısmına yatırım yapmamak. Tanıtım, reklam, etkileşim gibi unsurlar ürün ya da hizmet satışı için oldukça büyük bir öneme sahip.  

  1. Organik Pazarlama Parametrelerinden Uzak Kalmak  

Günümüzde organik pazarlama neredeyse tüm sektörlerin bel kemiğini oluşturuyor. Online ortamlardaki ürün ve bilgi dolaşımını ön plana alan modern bir pazarlama stratejisi olan organik pazarlama; arama motorları, sosyal medya mecraları ve dijital ağlarda görünürlük kazanmanın neredeyse tek yolu. Dilerseniz organik pazarlamaya adım atmak için işe içerik pazarlamasından yararlanarak başlayabilirsiniz.  

  1. Hedef Kitleyi İyi Analiz Etmemek 

Temeli sağlam bir iş kurduğunuzdan emin olmak için ürün ya da hizmetlerinizi kime ulaştıracağınızı bilmeniz şart. İş kurma aşamasında hedef kitleyi belirlemek pazarlama ve üretim stratejilerinin belirlenmesini de kolaylaştırıyor. Bu nedenle mutlaka ürünlerinizin kime hitap ettiğini, daha işe başlamadan biliyor olmalısınız. 

  1. Fikrî Mülkiyeti Güvence Altına Almamak  

İş dünyası oldukça rekabetçi. Bu nedenle iş kurarken aklınızdaki yaratıcı fikirleri yasal yollarla güvence altına almak isteyebilirsiniz. Aksi halde tasarladığınız işin başka biri tarafından hayata geçirildiğine üzülerek tanıklık edebilirsiniz.  

  1. Uzman Yardımı Almamak  

Kendi işinizi kuruyor olsanız da işin her aşamasında başkalarına da gereksiniminiz olabilir. Özellikle satış ve pazarlama konusunda uzmanlardan yardım almamak iş kurulurken yapılan en önemli hatalardan biri. Sosyal medya yöneticileri, muhasebe görevlileri, iş stratejistleri başvurabileceğiniz uzmanlardan yalnızca birkaçı.  

Tüm bunların yanı sıra, bir e-ticaret işletmesi kuruyorsanız güvenilir bir ödeme altyapısı ile çalışmanız şart. Bunun için de işin uzmanı Sopsy’den yardım alabilir, işinizi bir adım öteye taşıyabilirsiniz.  

11 / 100

Leave a Comment