İşletmeniz için Bir Taşımacılık Stratejisi Belirleyin

265eb49c e8b8 46d8 bf1b 55b48cf2b493

E-ticaret şirketiniz için etkili bir nakliye stratejisi uygulamak, işletmenizi çevrimiçi olarak büyütmek için atabileceğiniz en etkili adımlardan biri. Pek çok marka nakliye konusunda müşterilerine ücretsiz kargo seçeneği sunmak, UPS veya USPS oranlarını değiştirmeden göstermek gibi klasik bir yaklaşım sergilese de en başarılı e-ticaret şirketleri, hem kendilerini rakiplerinden ayırmak hem de marjlarını artırmak için daha stratejik tüccarlar kendilerini rakiplerinden farklılaştırmak ve marjları artırmak için stratejik nakliye seçenekleri sunar.

Peki, siz e-ticaret siteniz için nasıl bir taşımacılık stratejisi belirleyeceksiniz? Sizin için hazırladığımız önerilere göz atarak stratejinizi belirlemeye bugün başlayabilirsiniz…

Doğru Ekiple Çalışın

İşletmenizin vizyonuna uygun bir taşımacılık stratejisi geliştirebilmek için öncelikle işletmenizi iyi anlayan bir ekiple çalıştığınızdan emin olmalısınız. Taşımacılık stratejisi için en iyi kararı vermek ise lojistik ve dijital pazarlama ekibinizin uyumuna kalmış. Bu iki ekibin birbiriyle doğru iletişim kurduğundan ve işletmenizi tam anlamıyla anladıklarından emin olmalısınız. Aksi takdirde doğru taşımacılık stratejisi yapamazsınız.

Taşımacılık Stratejiniz için Hedeflerinizi Belirleyin

Şirketinizde stratejinizi oluşturmaya dahil olması gereken kilit ekip ve liderlerini belirledikten sonra sıra e-ticaret nakliye stratejinizle neyi başarmak istediğinizi tanımlamaya geldi.

Aslında taşımacılık stratejisini belirlerken dikkat etmeniz gereken pek çok nokta var. Ancak yapmanız gerekenleri en genel hatlarıyla şöyle sıralayabiliriz:

  • Dönüşümü artırın.
  • Ortalama sipariş değerini artırın.
  • Pazarı veya hedef kitleyi genişletin.
  • Maliyeti azaltın.
  • Operasyonel verimliliği artırın.

Stratejinizi Belirlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ekibinizi ve hedeflerinizi belirledikten sonra e-ticaret taşımacılık stratejisi belirlerken dikkat etmeniz gereken 3 temel nokta var. İşte doğru bir strateji yapabilmeniz için göz önünde bulundurmanız gerekenler:

Ürün Boyu ve Ağırlığı

Stratejik yaklaşımınızda ürün boyu ve ağırlığı en büyük etkiye sahip. Örneğin; ürünleriniz nispeten tek tipse gönderim fiyatının ürün boyutuna veya ağırlığına göre değil müşterinizin konumuna göre değiştiği; ürün başına ve hatta bölgeye dayalı bir yaklaşım benimsemelisiniz. Diğer yandan, ürünlerinizin boyut ve ağırlıkları birbirinden farklıysa UPS ve DHL gibi taşıyıcılardan doğrudan ücret almak, müşterilerinize uygun fiyatlı kargo seçeneği sunmanın en iyi yoludur.

Kargo Destinasyonu

Kargo destinasyonu da stratejinizi belirlerken en az ürün boyu ve ağırlığı kadar önemlidir. Yurt için kargolarda ücretsiz kargo veya sabit kargo ücreti gibi seçenekler her zaman iyi sonuç verir. Eğer kargo ücretini artıracaksanız göndereceğiniz bölgelere göre bir oran belirlemelisiniz.

Gönderim Seçenekleri

Gönderim seçeneklerinizi iyi belirlemek hem müşterilerinizi memnun etmek hem de maliyetlerinizi azaltmak konusunda size yardımcı olur. Müşterilerinize sunabileceğiniz bazı gönderim seçeneklerine göz atın:

  • Mağazadan ücretsiz teslim alma
  • Aynı gün teslimat
  • Ücretsiz kargo

Müşterilerinizi memnun ederken maliyetlerinizi düşürmek için doğru bir taşımacılık stratejisi belirlemeniz şart. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri uygulayarak tam istediğiniz gibi bir taşımacılık stratejisi yapmanız mümkün!

Leave a Comment