İşletmenize Yatırım Yapın, Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

pexels lukas 590011

En sevdiğiniz girişimcinin işlerini büyütmek için aldığı video ekipmanı Instagram’da paylaştığı bir postta mı gördünüz? Facebook’ta takip ettiğiniz bir grubun daha görünür olmak için reklam verdiğini mi fark ettiniz? Ya da kendi işletmenize benzer bir işletmenin büyük bir envanter siparişiyle ürün yelpazesini genişlettiğine mi şahit oldunuz? O zaman sizin için de işletmenize yatırım yapıp büyümenin vakti gelmiş demektir. Sizin için hazırladığımız önerilere göz atabilir, işletmenizi bir adım öteye taşımak için ilk adımı atabilirsiniz…

İşletmenizin Mali Durumunu İyi Anlayın

Her işletmeci, işini büyütmek için yatırım yapmak ister. Ancak işinize yatırım yapmadan önce işletmenizin mali durumuna hakim olmalısınız. Özellikle şu konularda mutlaka fikir sahibi olmalısınız:

  • Yatırım yapabileceğiniz en makul miktar ne?
  • Şirketinizin bir yıllık ekonomik durumuyla ilgili bir tahminde bulunarak hareket edin.
  • Nakit akışınızın temelini iyi anlayın.

Bu üç noktaya hakim olmak, muhasebecinizin işine çomak sokmak gibi gelebilir. Ancak günün sonunda muhasebeciniz sizin en güvenilir danışmanınız olsa da işletmenizle ilgili finansal kararlar vermemelidir.

Kişisel Mali Durumunuzu İyi Anlayın

Başlığı okuduğunuzda “Bir saniye, işletmeme yatırım yapmanın benim mali durumumla ilgisi ne?” diye düşünmüş olabilirsiniz. Haklısınız. Ancak işinizden kazandığınız paranın bir kısmı, hayatınızı geçindirmek için güvendiğiniz başka fonlardan geliyor olabilir. Ancak hayatınızı geçindirmek için ana geliri işletmenizden elde etmiyorsanız bile satışlarınızın işletmenize nasıl bir gelir sağladığını görmek için kişisel mali durumunuzu da bu hesaba katmak iyi bir veri noktasıdır. Böyle bir durumda aylık net gelirinizi belirlemek, yapacağınız yatırımla ilgili fikrinizin şekillenmesine yardımcı olur. Kendi harcayacağınız para hangi fondan gelirse gelsin netleştirmeli, aylık kazandığınız miktarı mutlaka önceden bilmelisiniz.

Hedeflerinizi Belirleyin

Sayılarla işiniz bittiyse sıra sizi gerçekten neyin motive ettiğini hatırlamaya geldi. Yatırım yapmaya hazır olduğunuzda asıl mesele yatırım yapacağınız miktarın nereye gideceğini belirlemek. Daha fazla envantere mi yatırım yapacaksınız? Yoksa ürünlerinizin fotoğraflarını çekmek için iyi bir kamera mı alacaksınız? Hedefiniz ne olursa olsun yatırımınızı tamamen bu hedefi gerçekleştirecek şeylerden yana yapmalısınız. Örneğin; e-ticaret siteniz her zamankinden daha fazla trafik almaya, bu sayede daha fazla satış yapmaya başladıysanız gelen ziyaretçileri kaybetmemek için onlara güvenilir bir ödeme yöntemi sunmalısınız. Bunun için Sopsy ürünlerinden yardım alabilir, işletmenizi daha güvenilir bir hale getirebilirsiniz.

Leave a Comment