İyi bir İş Fikri Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?

8 / 100
docusign 7RWBSYA9Rro unsplash 1

Herkesin aklının bir köşesinde hayata geçirmek istediği bir iş fikri vardır. Bu fikir ister el işi ürünler satmak, ister teknoloji girişimi kurmak olsun; hayata geçmesinin önündeki tek engel harika bir iş fikriniz olduğunu bilmenin verdiği güvendir. Bu güven uzun bir süre iş fikrinizle ilgili aksiyon almamanıza sebep olabilir. İşte bu yüzden iyi bir iş fikri, mutlaka onunla ilgili adımlar atmayı da gerektirir. Peki, iyi bir iş fikri nasıl ortaya çıkar? Gelin, birlikte öğrenelim.

Bir İş Fikrini İyi Yapan Nedir?

Harika bir iş fikri sadece bir “fikir” değil aynı zamanda planlı bir fırsattır. Çünkü karlı ve ölçeklenebilir olduğu için müşteri tabanını rahatça büyütmenize olanak tanır. Aşağıdaki soruları kendinize sorarak iş fikrinizi çok daha net bir fırsata dönüştürebilirsiniz:

  • Nasıl bir girişimci olmak istiyorsunuz?
  • Ürün ve hizmetlerinizi kime satacaksınız?
  • İş fikrinizin potansiyel karlılığı nedir?
  • Müşterilerinize ulaşmak için hangi kanalları kullanacaksınız? Bu kanalları kullanma yöntemlerinizi otomatize edebilecek misiniz?

Bu gibi soruların yanıtını tam anlamıyla verdiğinizde iş fikrinizin bir başarı hikayesine dönüşeceğinden emin olabilirsiniz. Gelin, bu sorular arasından önemli birkaç tanesini birlikte yanıtlayalım.

Nasıl Bir Girişimci Olmak İstiyorsunuz?

İş kurmak işin kolay kısmı. Sıfırdan başarılı bir iş kurmak ise adanmışlık gerektirir. Bu nedenle fikrinize sıkı sıkıya tutunmalı ve gerekli adımları atmalısınız. Ancak fikrinize sıkı sıkıya tutunmak, onun zayıf yönlerini de savunmak anlamına gelmemeli. Kendinizi fikrinizle ilgili bir konuda sıkışmış hissettiğiniz anlarda o duruma takılı kalmaktansa nasıl bir girişimci olduğunuzu hatırlayabilir, bir sonraki adımı daha sağlıklı atabilirsiniz. Örneğin;

  • Ürün ya da servislerinizi ön plana çıkarmanıza yarayacak bir uzmanlık alanınız var mı? Varsa yetenek setiniz içinden bu uzmanlığınızı ve getirdiği tecrübeleri hatırlayabilir, kriz anlarını yönetebilirsiniz.
  • İçinde bulunduğunuz durumu çözecek yetenekleriniz var mı? Örneğin; iyi bir satış görevlisiyseniz ürünleriniz için perakendecilerle siz konuşabilirsiniz. Ya da tasarım konusunda yetenekliyseniz markanızın kimliğine katkı sağlayacak fikirler verebilirsiniz.
  • Online bir topluluk yaratmak için içerik hazırlayabilir misiniz? Örneğin; sosyal medya hesaplarınızdan paylaşım yapabilirsiniz. Çünkü bugün pek çok girişimci işe, girişimlerinin bel kemiğini oluşturan, sadık bir izleyici topluluğu yaratarak başlıyor.

Kime Satış Yapacaksınız?

İyi bir iş fikrini geliştirmenin yolu, hedef kitlesini doğru analiz etmekten geçer. Bu nedenle şu soruya net bir cevap verebildiğinizden emin olmalısınız; “Siz ikna etmeye çalışmasanız bile ürün ve hizmetlerinizi satın alabilecek olan kitle kim?” Diğer bir deyişle; ürün ve hizmetlerinizle kimler gerçekten ilgilenir?

İş fikrinizle kimlerin gerçekten ilgilendiğini görmek için şunları yapabilirsiniz:

  • Rakip analizi yapın. Dilerseniz bunun için SimilarWeb gibi uygulamalar kullanabilirsiniz.
  • Eğer bir e-ticaret sayfası kuracaksanız pazarı büyütmek ve ürünlerinizi veya hizmetlerinizi potansiyel müşterilere nasıl sunabileceğinizi belirlemek için Amazon veya Etsy gibi benzer ürünlerin halihazırda satın alındığı pazar yerlerini analiz edin.
  • İstek ve ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için potansiyel müşterilere anket yapın veya onlarla görüşün.

Kısacası iyi bir iş fikri, yalnızca teoride kalmamalı, pratiğe de dökülmeli. Bunun için öncelikle nasıl bir girişimci olmak istediğinize karar vermeli ve daha sonra hedef kitlenizi iyi analiz etmelisiniz.

8 / 100

Leave a Comment