Kargo Maliyetlerini Düşürmenin Yolları

kelly sikkema 3 Tc 5LROrM unsplash

Kargo maliyetleri, özellikle e-ticaretle uğraşan küçük işletmeler için büyük bir masraf kalemi. Bu yüzden pek çok işletme, bu maliyetleri azaltmaya çalışıyor. Birkaç basit önlemle kargo masraflarını mümkün olduğunca düşürerek kazancınızı artırabilirsiniz. İşte, kargo maliyetlerini düşürmenin başlıca yolları…

Farklı Kargo Şirketleriyle Pazarlık Yapın

Anlaşmalı kargo şirketinizi seçerken tüm şirketlerden fiyat almayı ve pazarlık şansınızı denemeyi unutmayın. Çok sayıda gönderim yapıyorsanız buna göre fiyat alıp tüm teklifleri karşılaştırarak en avantajlı fiyatları sunan şirketlerle uzun süreli anlaşma yapabilirsiniz.

Sabit Desiler Üzerinden Anlaşma Yapın

Sattığınız ürünlerin boyutları, ağırlıkları belli aralıklar içerisinde seyrediyorsa kargo şirketlerinden sabit desiler üzerinden fiyat alabilirsiniz. Böylece hem her gönderiminizde olabilecek en düşük fiyatı öder hem de sürprizlerle karşılaşmazsınız.

Kargo Şirketlerinin Ambalajlarını Kullanın

Eğer ürünlerinizin boyutları uygunsa kargo şirketlerinin sunduğu standart ambalajları kullanabilirsiniz. Bu yöntem, ambalaj malzemesi giderlerinizi ve dolayısıyla kargo maliyetlerinizi ciddi anlamda azaltabilir. Kendi markanızın logosunu taşıyan kolile konusunda kararlıysanız en azından kargo şirketlerinin standart ambalajları boyutundaki tasarımlara yönelebilirsiniz.

Belli Tutarın Üzerine Ücretsiz Kargo Avantajı Sunun

Bu yöntem kargo maliyetlerini düşürme anlamında mantıksız gelebilir ama ortalama sepet tutarınızı artırarak ürün başına kargo maliyetini epey düşürebilirsiniz. Örneğin 100 TL üzeri alışverişe ücretsiz kargo fırsatı sunduğunuzda müşterilerinizi daha çok alışverişe yönlendirirsiniz, böylece birim ürün başına kargo fiyatlarını düşürebilirsiniz.

Paket Ağırlıklarını ve Boyutlarını Düşürün

Kargo ücreti paketinizin boyutlarına ve ağırlığına göre hesaplandığı için maliyeti düşürmek için yapılabilecek en kolay şeylerden biri daha hafif ve daha küçük boyutlu paketler hazırlamak. Bunun için küçük bir ürünü büyük bir kutuyla göndermek yerine kutu boyutlarını küçültebilirsiniz.

Ürünlerinizi sağlam bir şekilde paketlemek için kullandığınız materyalleri, olabilecek en hafif materyaller arasından seçmek de paketlerinizin ağırlığını ve kargo maliyetini düşürebilir. Ev tekstili, kıyafet gibi kırılma riski olmayan ürünler satıyorsanız karton kutu yerine plastik zarf şeklindeki ambalajları tercih etmenizde fayda var. Narin ürünler için de yine hafif ve az yer kaplayan bir seçenek olan hava kabarcıklı zarfları kullanabilirsiniz.

Kargo maliyetlerini düşürmek için alabileceğiniz birbirinden basit önlemlerle işletmenizin karını artırabilirsiniz.

Leave a Comment