Kargo Süreçleriyle İlgili En Sık Yaşanan Problemler ve Çözüm Önerileri

pexels ketut subiyanto 4246120

E-ticaretle ilgili lojistik operasyonların tamamında çeşitli aksaklıklarla karşılaşmak olası. Müşterilerinizin siparişlerini onlara sağlam ve sorunsuz bir şekilde ulaştırmak da her zaman sanıldığı kadar kolay değil. Siz de kargo süreçlerinde pek çok problem yaşıyor olabilirsiniz. En sık karşılaşılan kargo problemlerini ve bunlara dair çözüm önerilerini öğrenerek operasyonlarınızı daha sorunsuz hale getirebilirsiniz.

Problem: Kayıp ya da Hasarlı Kargo

Kargo sürecini baştan sonra kontrol altında tutmanız elbette mümkün değil. Paketleriniz yolda kaybolabilir, yanlış adrese teslim edilebilir. Sağlam bir şekilde kargoya teslim ettiğiniz ürünler, müşterilerinize hasarlı bir şekilde ulaşabilir.

Çözüm Önerisi: Sıklıkla yaşanan bu tarz problemler, sizinle birebir ilgili olmasa da müşterilerinizin işletmenize dair olumsuz izlenimler edinmesine neden olabilir. Böyle bir durumda ideal olan, zarara uğrayacak olsanız da müşterinizin mağduriyetini gidermek, gerekirse yeniden ürün göndermektir. Ürünleriniz maddi olarak değerli ürünlerse sigortalı kargo gönderimi yapmayı da düşünebilirsiniz.

Problem: Stok ve Envanter Yönetimi

Stok yönetimi konusunda sistemsel kusurlarınız varsa stoğunuzda olmayan ürünleri satmış olabilirsiniz. Envanter bilgileriniz güncel değilse stokta olmayan ürünleri satmanız an meselesi. Ne yazık ki böylesi bir hata, size büyük bir itibar kaybı yaşatabilir.

Çözüm Önerisi: Esasında bu problemi hiç yaşamamak sizin elinizde. Online stok takip programı kullanarak bu problemin önüne geçebilirsiniz. Stoğu tükenen ürünleri sanal mağazanızdan tamamen kaldırmak yerine arayüzünüze Stoğa Gelince Haber Ver modülü ekleyerek müşterilerinizin kendileri için bildirim oluşturmalarını sağlayabilirsiniz.

Problem: Değişim ve İade

Tüketicilerin en önemli hakları arasında olsa da değişim ve iade işlemleri, ekstra operasyon yükü çıkarabilir. Ürün değişim ve iade süreçleri kargodan kaynaklı ekstra maliyetler de doğurabilir.

Çözüm Önerisi: Değişim ve iade taleplerini azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şey, sanal mağazanızın ürün sayfalarında her zaman ürünü çok iyi anlatmak ve detaylı bilgilere, net fotoğraflara yer vermek. Kıyafet satıyorsanız kolay anlaşılır, detaylı bir beden tablosu ile de bu tür talepleri azaltabilirsiniz.

Problem: Özel Günlerde Yoğunluk

Yılbaşı, Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü gibi özel dönemlerde alışverişler artabilir. Bu, e-ticaret siteniz için oldukça pozitif bir durum olsa da lojistikle ilgili operasyonel aksaklıkları beraberinde getirme riski taşıyor.

Çözüm Önerisi: Özel günlerde işlerin kontrolden çıkması riskini azaltmak için birtakım hazırlıklar yapmanız mümkün. İşe her zamankinden daha fazla ambalaj hazırlayacağınız için gerekli materyalleri stoklamakla başlayabilirsiniz. Yoğun dönemlerde kargo politikalarınızı geçici olarak değiştirebilir, örneğin ücretsiz kargo seçeneğiniz varsa bir süreliğine askıya alabilirsiniz.

Kargoya dair olası problemleri önceden belirleyip gerekli önlemleri alarak müşterilerinize kusursuz bir alışveriş deneyimi yaşatabilirsiniz.

Leave a Comment