1. Home
  2. Başlarken
  3. Vergi Muafiyetinden Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Vergi Muafiyetinden Nasıl Yararlanabilirsiniz?

calculator 385506 1920

Evden ürettiklerini online olarak satanlara 01 Ocak 2021’de vergi muafiyeti geliyor.

E-Ticarette Vergi Muafiyeti 01 Ocak 2021’de Başlıyor

‘7256’ sayılı kanun gereğince, internetten satış yapanlara 1 Ocak 2021 itibarıyla vergi muafiyeti uygulanacak. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle; evlerinde imal ettikleri ürünleri internet üzerinden satanlar, gelir vergisinden muaf tutulacak. İş yeri bulunmaksızın ve sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve alet kullanmaksızın e-ticaret yapanlar, vergi muaflığı kapsamında değerlendirilecek. 

Kimler Yararlanabilir? Vergi Kesintisi Ne Olacak? 

Vergi muafiyetinden sadece evinde el emeği ile üretim yapan kişiler yararlanabilecek. Evde üretim yapmadan aldığı ürünleri internetten satanlar muafiyetten yararlanamayacaklar. Vergi muafiyetinden yararlanabilmek için; vergiden muaf esnaf belgesi alınması, ticari hesap açılması, tüm hasılatın özellikle bu hesap aracılığıyla tahsil edilmesi ve hasılat tutarının 220.000 TL’yi aşmaması gerekiyor. Çalışanı bulunmayanlara % 4, çalışanı olanlara % 2 gelir vergisi kesintisi yapılacak. 

Esnaf Muafiyet Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? 

Esnaf vergi muafiyeti belgesi, esnaf muaflığına ilişkin şartları taşıyanlara talepleri halinde vergi dairelerince verilen belgedir. Bu belgeyi alan esnaf vergiden muaf tutulmaktadır. Belgenin süresi 3 yıldır ve 3 yılın sonunda yenilenmesi gereklidir. Bu belge ile sigortalı olabilir, kamu kurum ve kuruluşlarınca açılan stand, sergi panayır gibi yerlerde satış yapabilirsiniz.

http://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/dilekcematik/esnaf-vergi-muafiyeti-belgesi-alma-dilekcesi
http://www.gib.gov.tr/fileadmin/user_upload/Tebligler/Taslaklar/gelvertebtaslak283_ek2.pdf
Updated on 02/12/2020

Was this article helpful?

Related Articles

Desteğe ihtiyacın var mı?
Aradığın cevabı bulamadıysan bize yaz.
İletişim & Destek

Leave a Comment