Live Chat ile Daha Fazla E-Ticaret Satışı Yapmanın Yolları

01aeb586 d888 4596 bdbf 0b40328435fc

E-ticaret sitenize ekleyeceğiniz Live Chat yani canlı destek eklentisi ile müşterilerinizle sıcak temasa geçip satış yapabileceğinizi biliyor musunuz? Online mağazanız için henüz canlı destek sağlamıyorsanız ya da canlı destek kullanırken fayda sağlayacak ipuçları arıyorsanız yazımız tam size göre! İşte Live Chat ile daha fazla satış yapmanın yolları!

Problemleri Hızlıca Çözün

Kimi zaman satış yapmak üzere olan ancak küçük de olsa bir sorun yaşayan ziyaretçiler alışverişi tamamlamadan online mağazadan çıkabiliyor. Live Chat de bu noktada devreye girerek potansiyel müşterilerin sorunlarına hızlıca çözüm buluyor. Canlı destek ekibinizin hızı ve çözüm odaklı yaklaşımı bir anda satışlarınızın en etkili nedenlerinden biri olabilir.

Aradığı Ürünü Bulmasına Yardımcı Olun

Kimi ziyaretçiler e-ticaret sitenize sadece bir göz atmak için uğrarken kimi ziyaretçiler ise akıllarındaki ürünü bulmak ve satın almak için oradadır. Eğer ne istediğini bilen ve sitenizde bu ürünü bulamayan biri Live Chat üzerinden ekibinize ulaşırsa onu muadil ürünlere yönlendirebilirsiniz. Bu senaryo müşterinin daha önce hiç satın almadığı ama halihazırda ihtiyaç duyduğu bir ürünü canlı destek ekibine sorması şeklinde de olabilir. Örneğin; online mağazanızda kırtasiye ürünleri satışı yapıyorsanız ve resim yapmaya yeni başlamış biri boyalarını karıştırmak için nasıl bir ürün alması gerektiğini bilmiyorsa ihtiyacına uygun büyüklükte ve kalitede bir paleti önererek sohbeti satışa çevirebilirsiniz.

Ziyaretçinin Yeni Ürünler Keşfetmesini Sağlayın

Live Chat üzerinden yapacağınız yönlendirmeler ile potansiyel müşterilerinizin aradıkları üründen daha fazlasını bulmasını ve yeni ürünler keşfetmesini de sağlamanız mümkün. Halihazırda sepetine eklediği ürünlere göz atarak ya da sorduğu sorular üzerinden fikir alarak satışlarınızı olumlu yönde etkileyecek faydalı yönlendirmeler yapabilirsiniz. Örneğin; sağlıklı atıştırmalıklar arayan müşterilerinizi yeni çıkan ya da çok satan diğer sağlıklı atıştırmalıklara ya da yiyeceklere yönlendirebilirsiniz.

Sohbet Sonrası Değerlendirmeleri Dikkate Alın

Live Chat görüşmesi sonrası kullanıcıların canlı destek ekibinizi değerlendireceği bir anket hazırlayarak memnun olup olmadıkları durumları öğrenebilirsiniz. Ziyaretçilerin tüm yorumlarını ve markanız adına olumsuz buldukları durumları öğrenerek farkında olmadığınız sorunları görebilir, daha iyi olma yolunda adım atarak çeşitli iyileştirmeler yapabilirsiniz. Daha az sorunun yaşandığı bir online mağazada kullanıcı memnuniyeti ve buna bağlı olarak satışlar da artacaktır.

Yeniden Gelmeleri İçin Özen Gösterin

“Online Alışverişte Müşteri Tipleri” yazımızda sadık müşteri tiplerinden bahsetmiştik. Ziyaretçilerinizi sadık müşteri kategorisine taşıyabileceğiniz yardımcılardan biri de Live Chat. Sorularına hızlıca yanıt alan, ilgi gören, faydalı öneriler alan kısacası keyifli bir canlı destek deneyimi yaşayan müşterilerin sadık müşteri adayları olduğunu unutmamalısınız. Sadık müşterileriniz arttıkça satışlarınızın da arttığını görebilirsiniz.

Leave a Comment