Mağazanızı Online Mağazaya Dönüştürmek İçin Yapmanız Gerekenler

igor miske Px3iBXV 4TU unsplash

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınıyla birlikte her çaptan şirketin yeniliklere hızla uyum sağlama yeteneğinin ticari başarı açısından ne kadar önemli olduğu anlaşıldı. Pek çok kişinin evde vakit geçirdiği ve dışarı adım dahi atmadığı bu özel dönemde, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler e-ticaret sayesinde ayakta kaldı. Siz de fiziki mağazanızı sanal mağazaya dönüştürerek işletmenize yeni bir boyut kazandırmak istiyor olabilirsiniz. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz?

E-ticarete henüz adım atmadıysanız dünya çapında kuralların yeniden yazıldığı bu kriz dönemini fırsata çevirebilirsiniz. Fiziki mağazanıza online bir varlık kazandırarak kısa dönemde işlerinizin yeniden hareketlenmesini sağlayabilir, uzun dönemde ise işletmeniz için kalıcı ve oldukça verimli bir satış kanalı yaratmış olursunuz. İşte, bu geçiş döneminde size yol gösterecek ipuçları…

Platformunuzu Belirleyin

Ürünlerinizi nerede satacaksınız? Bir sanal mağaza tasarlamakla mı yetineceksiniz, yoksa farklı kanalları da kullanacak mısınız? Halihazırda bir web siteniz varsa basit bir eklentiyle ona sanal mağaza bölümü ekleyerek işe başlayabilirsiniz. Ardından pazar yeri platformlarından Instagram gibi sosyal medya uygulamalarına ve hatta WhatsApp’a varana kadar farklı kanalları da sürece dahil edebilirsiniz.

Ödeme Alma Yönteminizi Seçin

Hem işletmeniz hem de müşterileriniz için güvenilir bir ödeme sistemi seçmek sanal mağaza kurma yolunda en önemli adımlardan biri. Makul komisyon oranlarına sahip, her türlü platformla kolay entegre olan, işlevsel ve kullanıcı dostu bir ödeme sistemi ile hızla online ödeme alacak duruma gelebilirsiniz. Bunun için Sopsy’nin Sopsy Direct, Sopsy Picnic ve Sopsy Fox ürünlerini inceleyebilir ve ihtiyaçlarınıza en uygun ürünle hemen tahsilat yapmaya başlayabilirsiniz.

Detayları Belirleyin

Yeni iş alanınıza dair lojistik detayları belirlemek de işin önemli bir kısmını oluşturuyor. Hangi ürünlerinizi online satış kanalınızda yer vereceksiniz? Stok yönetimini nasıl gerçekleştireceksiniz? Ambalaj konusunda nasıl bir yöntem kullanacaksınız? Hangi kargo firmalarıyla çalışacaksınız? Hangi günler kargo gönderimi yapacaksınız? İade ve değişim politikanız, yönteminiz nasıl olacak? İşlerin bir noktada aksamaması için sipariş almaya başlamadan önce tüm bu detayları netleştirmiş olmanız gerekiyor.

Sanal Mağazanızı Duyurun

Tüm hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra sıra mağazanızı mevcut müşterilerinize ve hedef kitlenize duyurmaya geliyor. Bunun için kurumsal sosyal medya hesaplarınızda paylaşımlar yapabilir, mağazanıza link verebilirsiniz. Ayrıca Google’da daha görünür hale gelmek için içerik pazarlamasının gücünden faydalanabilir veya belli bir bütçe ayırarak süreli reklam çalışmaları yapabilirsiniz.

Sanal mağazanızla e-ticaret dünyasına adım atarken Sopsy’nin kolay kurulumlu, hızlı ve güvenilir ödeme çözümlerinden faydalanabilir, hemen kazanmaya başlayabilirsiniz.

Leave a Comment