Markama Nasıl İsim Bulurum?

10 / 100
frederick medina PdfRE xB s unsplash

Doğru marka adı seçmek, işletmenizin başarısına büyük oranda etki eder. Özellikle bir e-ticaret girişimcisiyseniz seçtiğiniz marka adının akılda kalıcı olması şart. Bu sayede potansiyel müşterileriniz hem sizi hem de ürünlerinizi kolaylıkla hatırlayabilir. Ancak işletmeniz için en doğru adı bulmak biraz zorlayıcıdır. Gelin, markanıza isim bulma yöntemlerine birlikte bakalım.

Rakip İsimlerini Analiz Edin

Bir işletme kuruyorsanız bu işletmenin başarısı için başlangıçta iyi bir rakip analizi yapmanız şart. Bu analizi yaparken henüz markanızın adına karar vermediyseniz yalnızca rakiplerin neler yaptığına değil aynı zamanda isimlerine de bakın. Bu sadece var olan rakiplerinizi öğrenmenize yardımcı olmaz, listeyi tamamladığınızda kendi marka isminizi bulmanız için size ilham da olur. Bunun için Exchange gibi pazarlardan yardım alabilirsiniz.

Beyin Fırtınası Yapın

Markanız için isim arayışındaysanız aklınıza gelen bütün fikirleri yazın. Çünkü beyin fırtınası yapmanın en güzel yanı “kötü fikir” diye bir şeyin olmamasıdır. Yazdığınız bazı isimler size saçma gelebilir ancak bu saçma fikirlerin size markanızın ismiyle ilgili fikir verip vermeyeceğini bilemezsiniz. Dilerseniz önce markanızı yansıttığını düşündüğünüz genel kavramlardan başlayabilir, daha sonra bu isimleri daha spesifik hale getirebilirsiniz.

Yardım İsteyin

Beyin fırtınası, hem bağımsız olarak hem de diğer insanlarla birlikte yapılabilen yaratıcı bir süreçtir. Dolayısıyla fikrine güvendiğiniz insanlardan yardım istemekten çekinmeyin. Özellikle bir ekibiniz varsa işe onların yardımını isteyerek başlayabilirsiniz. Kim bilir, sizin aklınıza gelmeyen harika bir isim ekip arkadaşınızın aklına gelir?

Bulduğunuz İsimleri Gözden Geçirin

Bir isim listesi oluşturduğunuzda en iyi olanları elemek için geriye dönüp bir sıralama yapmanız gerek. Dilerseniz listenizi konularına göre kategorilere ayırabilirsiniz. Bu aynı zamanda beyin fırtınası sonrası yeni fikirlerin ortaya çıkmasına da yardımcı olabilir.

Marka İsminizi Test Edin

Markanızın ismine karar verdikten sonra, işleri resmileştirmeden seçtiğiniz ismi mutlaka test etmelisiniz. Bunun için hedef kitlenizin olduğu bir gruba anketler yapabilir, arkadaşlarınıza ve ailenize danışabilirsiniz.

İşletmenizin ismini bulduktan sonra sıra teknik detaylara geliyor. Bu detaylarla siz değil bir profesyonel ilgilensin istiyorsanız Sopsy ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

10 / 100

Leave a Comment