Müşteri Odaklı E-Ticaret Sitesi Kurmanın 5 Yolu

11 / 100
patrick tomasso fMntI8HAAB8 unsplash

Küresel perakende e-ticaret satışlarının önümüzdeki iki yıl içinde 6,54 trilyon ABD dolarına çıkacağını biliyor muydunuz? Sadece bu veriye bakarak bile e-ticaret işletmelerinin büyük bir güç elde edeceğini söyleyebiliriz. Ancak bir e-ticaret sitesi kurarken dikkat etmeniz gereken tek şey satış oranlarınız değil. Satış oranlarınızın tam istediğiniz gibi olması için müşteri odaklı bir e-ticaret sitesine sahip olmanız şart. Gelin, etkili bir e-ticaret sitesi tasarlamak için aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalara birlikte göz atalım.

Duyarlı Bir Web Sitesi Kurun

Cep telefonları, tabletler veya masaüstü bilgisayarlar… Web sitenizin ziyaretçileri, çevrimiçi alışveriş için bu cihazlardan herhangi birini kullanıyor olabilir. Hangi cihazda olurlarsa olsunlar, web siteniz tek tip bir deneyim sunmalıdır. Duyarlı web sitesi tasarımı tam da burada devreye giriyor. Duyarlı web siteleri, web sitesi düzenini ve içeriğini farklı ekran boyutlarına uyacak şekilde otomatik olarak ayarlar. Dolayısıyla web sitenizin tasarım aşamasında tüm cihazlara uyumlu olması için de çalıştığınızdan emin olmalısınız.

Sayfa Yükleme Hızını Artırın

Daha önce bir web sitesine girmeye çalıştığınızda bir türlü açılmadığı için hayal kırıklığına uğradınız mı? Potansiyel müşterilerinizin sizin sitenize girip aynı hayal kırıklığını yaşamaması için sayfa yükleme hızınızı artırmalısınız. Bir araştırmaya göre, yüklenmesi ortalama 1,5 saniye süren sayfaların hemen çıkma oranı% 38,24. Ancak 3 saniye süren sayfalarda bu oran %44,28. Bu nedenle ziyaretçilerinizi kapıda bekletmemek için sayfa yükleme hızınızı artırmalısınız. Bunun için önce Google PageSpeed ​​Insights’a gidip web sitenizin URL’ini girmelisiniz. Eğer web sitenizin açılış hızı 1,5 saniyeden uzunsa bu hızı artırmak için mutlaka online araçlardan yardım almalısınız.

Yüksek Kaliteli Görseller Kullanın

Fiziksel mağazadan alışveriş yaparken ürünü görebilir, koklayabilir ve dokunabilirsiniz. Ancak online alışveriş yaparken bu mümkün olmadığı için ürünlerinizin görsellerinin yüksek kalitede olması gerekir. Hatta müşterilerinize sattığınız ürünle ilgili daha fazla fikir vermek için birden fazla görselden yararlanabilirsiniz.

Müşteri Yorumlarını Açıkça Gösterin

Satın alma kararını etkileyen bir diğer faktör de yorumlardır. Bu nedenle e-ticaret sitenizde kullanıcıların yorumlarını açık bir şekilde göstermek potansiyel müşterilerinizin satın alma kararını hızlandırmasına yardımcı olur. Web sitenizi tasarlarken potansiyel müşterilerinizin bu ihtiyacını göz önünde bulundurun ve tüm ziyaretçilerinizin ürünlerinizle ilgili bilgiye kolay ulaşmasını sağlayın.

Ödeme Aşamasını Kolaylaştırın

Ziyaretçiniz satın alma kararını verdikten sonra siparişini kısa süre içerisinde verebilmeli. Eğer ödeme aşamasına uzun formlar koyarsanız bu aşamada pek çok potansiyel müşteriyi kaybedebilirsiniz. Bu nedenle ödeme aşamasında yalnızca gerekli bilgiler istemeli ve güvenilir bir web sitesi olduğunuzun mesajını vermelisiniz. E-ticaret sitenizin ödeme altyapısıyla ilgili desteğe ihtiyacınız varsa Sopsy ile iletişime geçip size uygun ürünü kullanmaya hemen başlayabilirsiniz!

11 / 100

Leave a Comment