Müşteri Referanslarının İkna Edici Gücünden Yararlanın

chris liverani 9cd8qOgeNIY unsplash

Müşteri referanslarının işletmeniz için yalnızca “gerekli” olduğunu mu düşünüyorsunuz? İstatistiklere göre müşteri referansları, işletmeniz için yalnızca gerekli olmaktan çok daha büyük önem taşıyor. Peki dönüşümü artıran, müşteri araştırma ve satın alma alışkanlıklarında önemli rol oynayan referansların gücünden nasıl yararlanabilirsiniz? Gelin, birlikte öğrenelim.

Müşteri Referansları Neden İşe Yarar?

“Nasıl” sorusunun yanıtını öğrenmeden önce “Neden” sorusunun yanıtını öğrenmekle işe başlayalım. Sorunun yanıtı aslında insan psikolojisinde yatıyor. Bizden önce başkalarının yaptığı eylemleri takip etme olasılığımız daha yüksek olduğu için müşteri referansları, biz farkında olmasak da önemli. Kısacası müşteri referansları hizmeti alacak taraf için çok güçlü bir sosyal kanıt niteliğinde.

Bunu influencer pazarlama mantığı gibi düşünebilirsiniz. En sevdiğiniz güzellik uzmanının önerdiği yüz kremini almak istersiniz değil mi? Onun referansı ürünü sizin için direkt olarak doğrular. Yani referanslar, satın alma kararlarını etkileyen gerçek ürün geri bildirimleridir.

Müşteri Referansı Almanın Yolları

Referansın değerini anladığınıza göre, sıra işletmeniz için referans toplamaya gelmiş demektir. Atmanız gereken ilk adım çok basit. Referans alabilmek için önce istemeniz gerekiyor. Sormaya çekinebilirsiniz ancak Brightlocal tarafından yapılan bir anket, tüketicilerin % 68’inin referans vermek istediğine işaret ediyor. Peki, referans istemenin yolları neler?

Teslimat Sonrasında İletişime Geçin

Referans toplamak sizin için yorucu bir süreç olmamalı. Bunun için e-mail pazarlamasının gücünden yararlanabilirsiniz. Teslimattan 5-7 gün sonra gönderilmek üzere ayarlanan otomatik bir e-postanın yardımıyla her bir müşteriye ulaşabilir ve satın alma işleminden memnun kalırlarsa bir yorum bırakmalarını isteyebilirsiniz.

Müşteri Memnuniyeti Anketi Gönderin

Müşteri memnuniyeti anketleri, referans toplamanın başka bir kolay yoludur. Bunu da yine e-posta otomasyonu sayesinde verimli bir şekilde yapabilirsiniz. SurveyMonkey gibi bir aracı entegre ederek geri bildirim toplayabilir, satın alma sonrasında da müşterileri otomatik olarak takip edebilirsiniz.

Dilerseniz aşağıdaki gibi anket sorularını da dahil edebilirsiniz:

  • Satın alma işlemini tamamlamadan önce ne gibi şüpheleriniz vardı?
  • Satın almadan önce hangi sorularınız vardı?
  • Bu ürünü neden satın aldınız?
  • Bu ürünü ne için kullanıyorsunuz?

Bunların yanı sıra Yotpo, Loox ya da stamped.io gibi uygulamaları kullanarak referans toplamak için profesyonel bir aracın yardımını alabilirsiniz. Unutmayın, müşteri referanslarının ikna gücünden yararlanarak satışlarınızı artırmak için en doğru adımı atabilirsiniz.

Leave a Comment