Müşteri Şikayetleri ile Başa Çıkmanın Yolları

4 / 100
arlington research Kz8nHVg tGI unsplash

Müşteri şikayetleri, hem başarınızın önündeki en büyük engel hem de en büyük müttefikiniz. Neden mi? Çünkü bu şikayetler sinir bozucu ve zaman alıcı olsa da size muhteşem bir geri bildirim kaynağı olurlar. Bu geri bildirimleri doğru değerlendirirseniz hem şikayetlerle kolaylıkla baş edebilir hem de müşterilerinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirebilirsiniz. İşte müşteri şikayetleriyle başa çıkmanın yolları…

Kargo Problemleri için Yapabilecekleriniz

Bir e-ticaret siteniz varsa müşterilerinizden gelen şikayeler genellikle kargo ile ilgilidir. Hatta “Kargom nerede?” başlıklı binlerce mesaj aldığınızı tahmin edebiliyoruz. Bu yüzden kargo konusunda proaktif olmalı, onların sormasına fırsat bırakmadan akıllarındaki soruları yanıtlamalısınız. Örneğin; müşterilerinize sipariş verdikleri an bir kargo takip numarası gönderebilirsiniz. Böylelikle müşteriniz kargosu yola çıktığı an haberdar olabilir. Ayrıca müşterileriniz kargolarının gecikmesinden de hoşlanmaz. Özellikle indirim dönemlerinde kargolarınızda gecikme olacağını tahmin ediyorsanız bu konuda önceden bilgilendirme yapmanızda fayda var.

Müşteri Hizmetleri Problemleri için Yapabilecekleriniz

Müşteri hizmetleri, her zaman haklı olmakla değil işin doğrusunu yapmak istemekle alakalıdır. Bu nedenle müşterilerinizin sorunlarına olan yaklaşımınız çözüm sunmanızdan daha önemli olabilir. Örneğin; bir ürün kaybolursa hemen iletişime geçin ve hızlı kargo ile geri ödeme yapın veya yeniden sipariş vermelerine yardımcı olun. Ayrıca bu gibi durumlarda onlarla aynı düşündüğünüzü göstermelisiniz. “Bunun ne kadar sinir bozucu olduğunu tahmin ediyorum.” gibi rahatlatıcı ifadeler kullanabilir, ” Bu durumu düzeltmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” gibi ifadelerle yanlarında olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Envanter Problemleri için Yapabilecekleriniz

İnternette gezinirken çok sevdiğiniz bir ürünü aldığınızı, aldıktan sonra bir anda ürünün stoğunun bittiğine dair mail aldığınızı düşünün. Ne kadar sinir bozucu bir durum değil mi? İşte müşterilerinize bu durumu yaşatmamak için envanter konusunda önlemlerinizi almalısınız. Dilerseniz envanter yönetimi yapabileceğiniz bir sistem kullanabilirsiniz. Bir e-ticaret siteniz varsa böyle bir sistem kullanmanız şart. Bu sayede günlük, haftalık, aylık ve yıllık analizler yapabilir, en çok satılan ya da az satılan ürünlerinizi görebilirsiniz. Buna göre envanter problemlerini çözebilir, müşterilerinizin hoşlanmayacakları bir deneyim yaşamasının önüne geçebilirsiniz.

4 / 100

Leave a Comment