Müşteri Tutundurma 101: Mevcut Müşterilere Daha Fazla Satış Yaparak İşinizi Büyütün

pexels andrea piacquadio 3769747 1

“Zaten müşteriniz olan kişileri tekrar alışveriş yapmaya yönlendirmek yeni müşteri bulmaktan çok daha ucuzdur.” sözünü duymuşsunuzdur. Bu, özellikle tıklamalar ve dönüşümlerin her zaman maliyet olarak arttığı görülen kalabalık e-ticaret arenası başta olmak üzere birçok işletme için geçerlidir.

Peki, müşteri tutundurmayı sağlamak için müşteri yolculuk haritasını en son ne zaman kontrol ettiniz? Satıştan sonra mevcut müşterilere henüz pazarlama yapmadıysanız o zaman müşteriyi elde tutmak için uyumlu bir strateji oluşturmanın tam zamanı. Nasıl başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız sizin için hazırladığımız rehbere göz atabilirsiniz.

Müşteri Tutundurma Nedir?

Müşteri tutundurma, bir işletmenin tekrar eden müşteri sayısını artırmak ve mevcut her bir müşterinin karlılığını artırmak için kullandığı faaliyetlerin toplamıdır. Müşteri tutundurma stratejileri, mevcut müşteri tabanınızdan hem daha fazla değer sağlamanıza hem de daha fazla değer elde etmenize olanak tanır.

Müşterilerin sizden alışveriş yapmaya devam etmesini, harika bir müşteri deneyimi yaşamasını istiyorsanız müşteri tutundurma stratejileri geliştirmeniz şart. Peki, tutundurma stratejinize ne kadar zaman ve kaynak ayırmalısınız? Bunun cevabı tamamen işletmenizde gizlidir.

Müşteri Tutundurma İşletmenizle Nasıl Uyum Sağlamalı?

Sattığınız şeyin, odaklanmanız gereken strateji üzerinde büyük bir etkisi vardır. Yüksek kaliteli deri mobilya satan bir perakendeci, çay ve kahve satan bir mağazadan kategorik olarak farklıdır. Çünkü müşterilerinin sık sık değeri yüksek ürünler satın aldığı bir mağaza, en yüksek yaşam boyu müşteri değerine (CLV) sahiptir. Özellikle yüksek CLV değerine sahip işletmeler, tutundurma stratejisinden en çok kazanç elde edecek işletmelerdir.

Ancak bu, CLV değeri düşük işletmelerin tutundurma stratejisi geliştirmemesi anlamına gelmez. Çünkü önemli olan işletmeniz için en mantıklı adımı atmaktır.

Önemli Müşteri Tutundurma Metrikleri

Müşteri tutundurma oranınızı artırmanın en iyi yolu altında yatan metrikleri iyi anlamaktan geçer. Bu metrikleri anlamak, stratejiyi oluşturmak için size yardımcı olacaktır. İşte en önemli müşteri tutundurma metrikleri…

Tekrar Eden Müşteri Oranı

Tekrar eden müşteri oranı, müşteri tutundurmanın bel kemiğidir diyebiliriz. Sizden ikinci bir satın alma işlemi yapmak isteyen müşterilerin yüzdesini ölçer. Tekrar eden satın alma oranınızı ölçmek de elde tutma stratejinizin gerçekte ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmenin mükemmel bir yoludur. Bu metrik ne kadar yüksekse, müşteriler sizden yeniden alışveriş yapmaya o kadar istekli olur.

Satın Alma Sıklığı

Satın alma sıklığı, müşterilerin mağazanızdan alışveriş yapmak için ne sıklıkla geri geldiğini gösterir. Tekrar eden müşterilerin ortalama mağazanın yıllık gelirinin %40’ından sorumlu olduğunu düşündüğünüzde bu oldukça önemli bir veridir.

Ortalama Sipariş Değeri

Tekrar eden müşteri oranını ve satın alma sıklığını anladıktan sonra bu satın almaların her birinin değerini maksimize etmenin zamanı gelmiş demektir. Bu metrik ortalama sipariş değeri olarak bilinir ve bir müşterinin mağazanızda her işlem için harcadığı para miktarını ifade eder.

Tutundurma Oranını Artırmak için Kullanabileceğiniz Stratejiler

Tüm bu metrikleri anladıktan sonra tutundurma oranını artırmak için bir strateji belirlemelisiniz. Bu strateji her markaya göre değişebilir. Ancak kullanabileceğiniz temek stratejileri sizin için sıralayalım:

  • Müşterilerinizin sitenizde bir hesap açmasını sağlayın.
  • Müşteri destek servisinizi geliştirin.
  • Müşterilerin katılabileceği bir sadakat programı yapın.
  • Müşterilerin sizinle etkileşime geçebileceği e-mail bültenleri hazırlayın.
  • Satın alma sonrası indirim kuponları önerin.

Mevcut müşterilerinize daha fazla satış yaparak işinizi büyütmenin yolu tutundurma stratejinizden geçer. Sizin için bir araya getirdiğimiz bilgiler doğrultusunda sratejinizi geliştirmeye hemen başlayabilirsiniz.

Leave a Comment