Müşterileri Dükkanınıza Geri Getirmenin 5 Yolu

14 / 100
pexels karolina grabowska 4968391

Yeni müşteri edinmek, varolan müşterileri elde tutmaktan daha maliyetlidir. Çünkü halihazırdaki müşterileriniz satın almaktan fazlasını yapabilir. Örneğin; çevrelerine sizin ürünlerinizden bahsederek size daha fazla müşteri toplayabilir. Ancak sıfırdan müşteri edinmek hem ürünlerinizden bahsetmek için bir pazarlama stratejisi geliştirmeli hem de bu strateji sonunda satış yapmalısınız. Peki, sizden ilk kez alışveriş yapan müşterileri dükkanınıza tekrar getirmek için neler yapabilirsiniz? İşte uygulayabileceğiniz 5 yöntem…

Abonelik Sistemini Kullanın

Abonelik sistemiyle satış yapma son zamanlarda oldukça popüler. Dilerseniz e-ticaret sitenize “Abone Ol ve Kaydet” seçeneği ekleyebilir, düşük maliyetle daha fazla müşteriyi elinizde tutabilirsiniz. Ancak abonelik sistemiyle satış yapacaksanız her ay düzenli olarak teslim edeceğiniz paketler olduğunu unutmamalı, kargo konusunda önceden önlem almalısınız.

Referansla Kazandırın

Sizden ilk kez alışveriş yapan müşterilerinizle daha güçlü bağlar kurmak için bir referans sistemi geliştirebilirsiniz. Markanızı ya da hizmetlerinizi tavsiye edip size yeni müşteri getirenlere komisyon teklif edebilir, onların da kazanç sağlamasına yardım edebilirsiniz. Kısacası “ağızdan ağıza reklamcılık”, sadık müşteriler edinmeniz için en iyi pazarlama yöntemlerinden biridir.

Sitenizde Hesap Oluşturmalarını Sağlayın

E-ticaret sitenize gelen ziyaretçilerin müşterilerinize dönüşmesi için satın alma sürecindeki engelleri kaldırmalısınız. Örneğin; sitenizde hesap oluşturmaları için satın alma öncesinde bir pop-up çıkarmak yerine satın almayı tamamladıklarında bir bildirim gönderebilirsiniz. Hatta hesap oluşturmaları halinde bir indirimden yararlanmalarını sağlayabilir, markanıza olan sadakatlerini artırabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş İçerikler Oluşturun

Müşterilerinizin sizden tekrar alışveriş yapması için onlara aileden gibi hissettirmelisiniz. Bunun için yapmanız gerekenlerden biri de müşterilerinize özel içerikler oluşturmak. Unutmayın, duygu sadakati besler. Bu nedenle duygularına hitap edecek, kişiselleştirilmiş içerikler paylaşabilirsiniz. Dilerseniz alışveriş yaptıktan sonra e-posta bültenine abone olmalarını sağlayabilir, bu bültenlerde ilgilerini çekecek içeriklere yer verebilirsiniz.

Siparişleri Takip Edin

Sipariş takip e-postaları, müşterilerinize yanlarında olduğunuzu göstermek için harika bir yöntemdir. Bu e-postalarda etkileyici grafikler kullanabilir, müşteri hizmetleri seçeneklerinize yer verebilir ve siparişlerinin durumundan müşterilerinizi haberdar edebilirsiniz. Sipariş teslim edildiğinde ise hizmetinizi değerlendirmelerini isteyebilir, takip stratejinizin ne kadar işe yaradığını görebilirsiniz.

Tüm bu yöntemleri uygulayarak online dükkanınıza düşük maliyetlerle sadık müşteriler kazandırmanız mümkün.

14 / 100

Leave a Comment