Müşterileriniz İade Yapmak İstediğinde Yapmanız Gerekenler

dylan gillis KdeqA3aTnBY unsplash

Markanızın ürünlerini ya da hizmetlerini satarken her zaman %100 müşteri memnuniyetini sağlayamayabilirsiniz. Peki, müşterileriniz iade yapmak istediğinde yapmanız gerekenleri biliyor musunuz? O zaman sizin için bir araya getirdiğimiz önerilere kulak verebilir, iade yapan kişilerin ilerleyen zamanda yeniden müşteriniz olmasını sağlayabilirsiniz.

Sorun Odaklı Değil Çözüm Odaklı Olun

Müşterilerinizin iade yapmak istemesi çoğu durumda oldukça doğaldır. Bu nedenle iade durumlarında sorun odaklı bir yaklaşım sergilememelisiniz. İade talebini aldığınızda öncelikle sebeplerini sorgulayabilirsiniz. Örneğin; müşteri ürün ya da hizmetten memnun kalmadığı için mi iade etmek istiyor yoksa keyfi sebeplerden dolayı mı? Bu soruların yanıtını öğrenmek için iade talebi oluştururken karşısına bir anket çıkarabilir, doldurmayı zorunlu tutabilirsiniz. Çünkü iade sebeplerinden elde ettiğiniz istatistikler, daha sonra uygulayacağınız satış stratejileri için faydalı olabilir.

İade Politikanız Konusunda Açık Olun

İade politikanızın müşterilerinizle yaptığınız sözleşmede ya da hizmet şartlarınızda yer alması büyük önem taşır. Bu sayede hem kendi haklarınızı hem de müşterilerinizin haklarını koruma altına alabilirsiniz. Ayrıca satın almadan önce iade politikanızı net bir şekilde gören potansiyel müşteri ya da müşterinizle aranızdaki güven bağı sağlamlaşır. Yine de iade politikanız konusunda açık olmanız katı olmanız gerektiği anlamına gelmez. Örneğin; iade gününü birkaç günle kaçıran müşteriniz için bir kolaylık yaparsanız sizden bir daha alışveriş yapması ihtimalini artırabilirsiniz.

Ekstra Servisler Sunun

İade öncesinde müşterinizin fikrini değiştirmek ya da iade sonrasında müşterinizi her şeye rağmen memnun etmek için ekstra ve ücretsiz hizmetler sunabilirsiniz. Örneğin; iade miktarını bir hediye kartına yükleyebilme, bir sonraki alışverişi için ücretsiz kargo gibi seçenekler müşterilerinizi memnun edebilir. Diğer yandan, ürün satışı değil grafik tasarım gibi hizmet satışı yapıyorsanız bir sonraki alışverişte kullanmak üzere revizyon hakkı gibi ücretsiz servisler sunabilirsiniz.

Müşterileriniz pek çok nedenle iade yapmak isteyebilir. Bazen ürün ve servislerinizden memnun olmayabilir, bazen değiştirmek isteyebilir, bazen de çok doğal bir şekilde vazgeçebilir. Önemli olan bu durumlarda durumu nasıl ele aldığınız ve ele alış tarzınızı onlara nasıl yansıttığınız. İade durumlarında sizin için bir araya getirdiğimiz maddeleri uygulayabilir, müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz.

Leave a Comment