Müşterilerinize Onları Önemsediğinizi Göstermenin 6 Yolu

blake wisz GFrBMipOd E unsplash

Müşterilerinize teşekkür etmek, onlarla daha yakın ilişkiler kurup müşteri yolculuğu haritasını daha iyi çizmenizin en iyi ve en kolay yollarından biri. Ancak kolay olmasına rağmen pek çok marka bunu yapmaya zaman bulamıyor. Eğer rakiplerinizden sıyrılmak ve müşterilerinizle güven bağı üzerine bir ilişki kurmak istiyorsanız onları önemsediğinizi göstermenin yollarını bulmalı ve buna zaman ayırmalısınız. İşte sizin için bir araya getirdiğimiz yöntemler…

Kime Teşekkür Ediyorsunuz?

Müşterilerinize teşekkür etmeniz harika. Ancak her müşteriye her siparişte teşekkür etmek onlar için bunaltıcı ve samimiyetsiz hissettirebilir. Ayrıca işleriniz büyüdükçe kişisel teşekkürleri yönetmek zorlaşabilir. Bu nedenle öncelik vermek istediğiniz müşterileri gruplara ayırabilirsiniz. Örneğin; her siparişle birlikte hediye paketi göndermek bütçenizi zorlar ancak öncelikli müşterilerilerinizi segmentlere ayırabilir ve onlara el yazısı ile teşekkür ettiğiniz hediye paketleri gönderebilirsiniz.

Uygun Bir Bütçe Belirleyin

Teşekkür programınızın bütçesi, ulaşmak istediğiniz müşteri sayısı ile bağlantılıdır. Ancak tüm müşterilerinize teşekkür etmek isteseniz bile, onlar için keyifli anlar yaratmak her zaman çok para harcamayı gerektirmez. Kısacası bu anları harika kılan para değil yaratıcılıktır. Gelirinize göre belirleyeceğiniz uygun bir bütçe ile müşterilerinizi mutlu edecek hediyeler hazırlayabilirsiniz.

Tekrar Edilebilir Bir Sistem Belirleyin

İster her kutuya bir teşekkür kartı koyun, ister bazı siparişlere ekleyin, yönteminiz ne olursa olsun tekrar edilebilir bir sistem belirlemek işinizi kolaylaştırır. Tüm süreci otomatize etmeniz samimiyetsizlik duygusu yaratabilir ancak yine de yapılandırılmış bir süreç belirleyebilirsiniz. Örneğin; teşekkür notlarını önceden hazırlayıp kargo şirketiyle notların nasıl gönderileceğine dair anlaşma yapabilirsiniz.

Deneme Ürünlerinin Gücünden Yararlanın

Eğer kozmetik ya da gıda sektöründe hizmet veriyorsanız müşterilerinize teşekkür etmenin bir diğer yolu da onlara deneme ürünleri göndermek olabilir. Örneğin; parfüm satın alan müşterilerinize farklı bir parfüm markasının deneme ürününü gönderebilirsiniz. Ya da kargosuna farklı deneme boylarında kozmetik ürünlerden oluşan bir set ekleyebilirsiniz.

Direkt İletişim Kurun

Müşterilerinize onları önemsediğinizi göstermek için teknolojinin gücünden yararlanabilirsiniz. Özellikle video, son zamanların en favori iletişim yöntemlerinden biri. Öncelikli müşterileriniz için özel teşekkür videoları çekip mail adreslerine gönderebilirsiniz. Bu sayede onlarla direkt iletişim kurmuş olursunuz.

Satış Sonrası İndirim Sunun

Sadık müşterilerinizi indirim kuponlarıyla ödüllendirmek onlara teşekkür etmenin bir diğer yolu. Dilerseniz satış sonrası için otomatize edeceğiniz bir mail yoluyla indirim kodu paylaşabilir, yeniden alışveriş yapmaları için onlara bir sebep verebilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizi gerçek müşterilere, gerçek müşterilerinizi sadık müşterilere çevirmek için onları önemsediğinizi göstermeniz şart. Sizin için bir araya getirdiğimiz 6 yöntemden birini uygulayarak ilk adımı atabilirsiniz!

Leave a Comment