Müşterilerinizi Kaçırabilecek 5 Davranış

pexels andrea piacquadio 3807738

Bir e-ticaret markanız varsa ilk hedeflerinizden biri müşterilerinizi daha sadık hale getirmek olmalı. Ancak kimi zaman farkında olmadan yaptığınız bazı davranışlarla sadık müşterilerinizi dahi kaçırabilirsiniz. İşte müşterilerinizi kaçırabilecek 5 davranış!

Gereğinden Fazla Bilgi İstemek

Pek çok e-ticaret sitesi için geçerli olan üyelik sistemi için müşterilerinizden birkaç bilgi almanız gerekiyor. Ancak bu veri alışverişini en makul seviyede tutmanız gerekiyor. Üyelik aşamasında kişisel bilgilerin detaylı bir şekilde istenmesi çoğu müşteri için hem zaman kaybı hem de güvenlik sorunu olarak görüldüğünden en azından ilk aşamada ad-soyad ve e-posta adresi talep etmeniz sizin için avantajlı olacaktır.

Satın Alınamayacak Ürünleri Vitrine Koymak

Özellikle doğrudan bir ürüne odaklanmış müşterilerin hemen siteden çıkmasına ve belki de online mağazanız için kötü bir izlenim kazanmasına yol açacak bir diğer olumsuz durumlardan biri de stoğu olmayan ürünleri vitrine yerleştirmek. Özellikle banner ya da öne çıkarılan ürünler arasında stoğu tükenmiş ürünlerin olmamasına dikkat etmelisiniz.

Eksik İçerik Sunmak

Online alışveriş yapan tüketici doğrudan temas edemediği ürünlerin detaylarını görsel ve yazılı içeriklerle en iyi şekilde anlamak istiyor. Net olmayan ya da detayı verilmemiş ürün görselleri, sadece tek bir cümleden oluşan ürün açıklamaları özellikle bilinçli müşteriyi alışveriş yapmaktan vazgeçirip kaçırıyor.

İade ve Değişim Konusunda Esnek Olmamak

Artık en büyük markalar dahi iade ve değişim konusunda oldukça esnek. Siz de müşterilerinizin taleplerini ön planda tutup iade ve değişim konularında esnek olmazsanız müşterilerinizin sepeti olduğu gibi bırakıp kaçmasına neden olabilirsiniz. Ayrıca iade ve değişim avantajlarınızı ziyaretçilerinizin göreceği şekilde ilgili alanlarda öne çıkarmanız satışlarınızı olumlu etkileyebilir.

Sorulara Yanıt Vermemek

Canlı destek ya da iletişim kısmından iletilen tüm soruları hızlıca yanıtlamanız müşterilerinizi kazanmanız ve satışlarınızı artırmanız için çok önemli. Belki de ekibin birkaç saniyesini alacak bir yanıt, size sadık bir müşteri ve satış kazandıracakken aksi durumda müşterinizi kaçırabilirsiniz.

İnce detayları ve müşterilerinizin fayda sağlayacağı tüm durumları dikkate alarak online mağazanızın organik trafiğini de satışlarınızı artırabilir, daha sadık müşteriler edinebilirsiniz.

Leave a Comment