Müşterilerinizi Özel Hissettirecek Paketleme Önerileri

pexels pixabay 264771

E-ticaret işletmeleri için müşterilerine ürünlerini sundukları paketler, onlarla kurdukları ilk temas anlamına geliyor. Paketleme, çoğu zaman göz ardı edilse de pazarlama faaliyetleri adına büyük bir fırsat. Hem işlevsel hem de cazip paketleme yöntemleriyle ürünlerinizi müşterilerinize sağlam bir şekilde ulaştırırken onların zihninde unutulmaz bir yer edinebilirsiniz.

E-Ticarette Paketleme Neden Önemli?

Dotcom Distribution’ın 2016 tarihli anketine göre tüketicilerin %40’ı paketlemesini beğendikleri e-ticaret sitelerinden yeniden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Aynı anket, özenli paketlemenin markanın imajına olumlu katkı sağladığını da ortaya koyuyor. Tüm bunlara ek olarak online alışverişlerinde güzel bir paketleme ile karşılaşan kullanıcılar, hem bu deneyimlerini hem de satın aldıkları ürünü sosyal medyada paylaşma konusunda daha hevesli oluyor. Kısacası özenli paketleme ile müşterilerinizin kalbini kazanırken markanızı daha çok insana ulaştırma imkanı da bulabilirsiniz. İşte, tüm bunları başarabilmek için müşterileriniz özel hissettirecek paketleme önerileri:

1- Kutunuzu ve Ambalaj Kağıdınızı Özenle Seçin

Şık görünümleriyle göz zevkine hitap eden kutular ve ambalaj kağıtları ile standardın ötesine geçebilirsiniz. Böylece müşteriniz paketi alır almaz güzel bir deneyim yaşayabilir. Kutunuzun içini de renkli krapon kağıtlarıyla doldurarak hem ürününüzü daha sağlam şekilde paketleyebilir hem de müşterinizin paket açma deneyimine heyecan katabilirsiniz.

2- Markanızı Tanıtan Bir Not Ekleyin

Kutunuzun içine markanızın kuruluş hikayesini, ürünlerinizin özelliklerini anlatan bir not yazarak kendinizi tanıtma fırsatı bulabilirsiniz. Bu notta ürünlerinizin nasıl hazırlandığını anlatabilir, tüm ürün yelpazenizden bahsedebilirsiniz. Tabii bu notta sosyal medya hesaplarınıza ve iletişim bilgilerinize de yer vermeyi unutmayın.

3- Müşterinize Özel Not Yazın

Herkes kendisini özel hissetmek ister. Müşterinizin kendi adıyla, tamamen ona hitaben bir not yazarak onu mutlu edebilirsiniz. Teşekkürlerinizi ve iyi dileklerinizi ilettiğiniz bu özel notu el yazınızla yazmanız çok daha etkili olacaktır.

4- Güvenli Bir Paketleme Yapın

Paketinizin dış görünüşü ne kadar güzel olursa olsun, ürününüzü sağlam bir şekilde müşterinize ulaştırmadığınız sürece güçlü bir etki sağlayamazsınız. Plastik hava yastıkları, balonlu naylon, strafor, gıda gönderilerinde buz aküsü gibi koruyucu malzemelerle paketinizin içindeki ürünü korumaya alabilirsiniz.

5- Paketinize Hediyeler Ekleyin

Ürün paketinin içine diğer varsa diğer ürünlerinizin numunelerini koyabilirsiniz. Alternatif olarak kutunun içinde farklı, minik hediyelere de yer verebilirsiniz. Örneğin kitap satıyorsanız paketinize üstünde logonuzun yer aldığı, hoş tasarımlı bir kitap ayracı ekleyebilirsiniz.

6- Özel Günlere Özel Paketler Hazırlayın

Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü, yılbaşı gibi dönemlerde paketlerinizi farklılaştırarak dönemin ruhunu yansıtabilirsiniz. Örneğin yılbaşında kırmızı ambalaj kağıdı kullanabilir, üzerinde ‘Mutlu yıllar’ yazan etiketlerle paketlerinizi renklendirebilirsiniz.

E-ticarette başarıya ulaşmak için müşterilerinize en iyi deneyimi sunmanın pek çok yolu var. Sopsy’nin sağladığı ödeme kolaylıklarından özenli paketlemeye, alışveriş deneyiminin her anına ayrıcalık katabilirsiniz.

Leave a Comment