Nasıl Topluluk Yaratılır?

pexels pixabay 209728

Satış işinde olan herkesin ortak sorunu. Ürünlerimi, nasıl milyonlara ulaştırıp para kazanacağım? 

Reklam, iletişim tabii ki işe yarayabilir ama bedava değiller. Ürününüzü televizyona çıkartırsanız veya bir ünlüye (sizin sektörünüzün ünlüsü) kullandırtabilir veya sizden bahsetmesini sağlarsanız elbette satış yapabilirsiniz.

Maalesef bunlar bedava değil, hatta birçok büyük işletmenin dahi değerlendirmeye alamayacağı kadar astronomik maliyetleri var.

Ne yapmamız gerekiyor?

Ne yapacağımızdan önce, anlamamız gereken, satış yapmak, geçimimizi kazanmak için milyonlara ihtiyacımız olmadığı.

İstanbul’un ünlü kabalalık, İstiklal Caddesi üzerinde büfe açmıyorsak, milyonlardan para kazanmak hedefimiz olmamalı. İşlek bir yerdeki bir dükkana aylık onbinlerce para ödemiyoruz ve para kazanmak için çok daha az insana ihtiyacımız var.

1000 Gerçek Hayran

Tom Kelly’nin meşhur makalesinden (birebir çeviri değil):

Başarılı bir girişimci olmak için milyonlara ihtiyacınız yok. Milyonlarca Dolar’a, milyonlarca müşteriye veya milyonlarca hayrana ihtiyacınız yok. Üreten bir fotoğrafçı, yazar, geliştirici, girişimci, tüccar olarak sadece binlerce gerçek hayrana ihtiyacınız var.

Gerçek hayran = yaptığınız, ürettiğiniz her şeyi satın almaya hazır hayran.

Matematiği basit diyor Kelly. 2 kritere odaklanmamız gerekiyor:

1. Öncelikle her hayrandan yılda yeterince para kazanmanız gerekiyor. Örneğin yılda 100 TL.

2. Hayranlarınızla direkt ilişkide olmanız gerekiyor. Yani direkt parayı size ödemeleri gerekiyor. Bir aracıya, bir başkasına ödememeleri lazım.

Eğer kazandığınız 100 TL’nin hepsi size kazanıyorsa bu 1,000 hayranınız, yılda size 100,000 TL kazandırıyor. Birçok insanın geçinmesi için yeterli bir miktar bu.

E-ticaret yapıyorsanız ve satış operasyonları için maliyetiniz neredeyse 0 ise, instagram’da size hayran bir kitleniz varsa bunun başarmamanız için hiçbir neden yok.

Örnek:Sopsy Picnic ile ücretsiz dükkan açmış ve satış yapan birçok dükkan gelirini Instagram’daki gerçek hayranları ile yapıyor. 6-7bin gerçek Instagram hayranı ile ayda 20 bin TL üzerinde gelir elde ediyorlar. Nerdeyse hiç para harcamadan hayranlarına ulaşılıyor ve satış yapıyorlar.

Evet bir günde olmuyor 1000 gerçek hayrana ulaşmak ama bir yerden başlamak lazım ve bugün iyi bir gün.

Leave a Comment