Ödeme Sayfasında Müşteri Kaybetmemenin Yolları

14 / 100
pexels anna shvets 4482896 1

Müşterinizi fikirlerinizle etkilediğiniz, marka imajınızla herkesi kendinize hayran bıraktınız, online mağazanıza tonlarca müşteri çekmeyi başardınız ancak online ödeme sayfanızda sorunlar varsa hedefleriniz için bir süre daha beklemek zorunda kalırsınız. Son noktada müşterinizi kaybetmek istemiyorsanız online ödemelerde her müşterinizin kolaylıkla ödeme yapabileceği imkânlar tanımak zorundasınız.

Sadeliği Yakalayın


Online alışverişte müşterilerin ödeme konusunda yaşadığı en büyük sıkıntılardan bir tanesi ödeme sayfasının fazlasıyla karışık olmasıdır. Müşteriyi ödeme sayfasına olabildiğince basit ve hızlı bir şekilde getirmeniz gerekir. Ne işe yaradığı tam belli olmayan fazlalık butonlar, anlaşılmaz metinler ve karmaşık arayüzler gibi öğeler müşterilerinizin ödeme yapmaya çalışmaktan sıkılarak kaçmasına yol açabilir. Bu yüzden online mağazanızın alışveriş sepetini ve ödeme sayfasını olabildiğince sade ve basit tutun.

Ödeme Sayfanız Müşterilerinizi Hatırlasın


Sık sık alışveriş yapılan bir siteye sürekli kart bilgilerinizi ve kişisel bilgilerinizi girmek size de zor gelir. Bu yüzden ödeme sisteminizin müşterilerinize hatırlanmak isteyip istemediklerini sormasını sağlayın. Bir sonraki alışverişte direkt olarak bu bilgilerin ödeme sayfasında hazır olduğunu görerek kolayca işlem yapacak olan müşteri, markanız hakkında pozitif düşüncelere sahip olacak ve sık sık sizi tercih edecektir. Ayrıca tek tuşla ödeme yöntemini de müşterilerinize bir alternatif olarak sunmalı, alışverişi olabildiğince pratik bir hale getirmelisiniz.

Güvenliği Sağlayın


Birçok kişi hala internetten alışverişe karşı büyük bir önyargı taşır. Bunun tek sebebi ise güvenliktir. Girdiği kart bilgilerinin ve şifrelerinin anında bütün dünyaya yayıldığını ve herhangi birisi tarafından kolaylıkla kullanılabileceğini düşünen kişiler, online alışverişe uzak durur. Bu algıyı tersine çevirmek amacıyla onaylanmış güvenlik sistemleriyle ortaklık kurmanız şarttır. Kullanıcı bütün kart bilgilerini aklında bir şüphe kalmadan girmelidir. Küçücük bir çelişki dahi sizi fazlasıyla zarara uğratır.

Üye Olma Şartını Kaldırın


Üye olanlara sunacağınız avantajlarla üye olmayı özendirerek müşterilerin kendi istekleriyle üye olmalarını sağlayabilirsiniz. Ancak alışveriş yapabilmek için üye olmayı şart koymanız satışlarınızı düşürebilir. Online alışverişi zaman zaman kullanmayı tercih eden kullanıcılar, alışveriş sitelerine üye olmak istemeyebilir. Ancak müşterilerinizin size üye olmaması, size para kazandırmayacağı anlamına gelmez. Bu yüzden ödeme noktasında satışlarınızı olumsuz etkenlerden korumak amacıyla üye olma şartını kaldırmak da bir seçenek olarak görülebilir.

Ödeme sayfasında müşteri kaybetmemek için bu yöntemleri uygulayabilir, müşterilerinizle aranızdaki güven bağını sağlamlaştırmak için web sitenizle Sopsy ürünlerini buluşturabilirsiniz.

14 / 100

Leave a Comment