Ödeme Sayfası Dönüşümünü Arttırmak için Yapılması Gerekenler

pexels negative space 34577 1

E-ticaret sitenizi ziyaret edenler sepetlerini dolduruyor, ancak ödeme yapmadan çıkıp gidiyorlar mı? Dört temel adımda ödeme sayfanızdaki dönüşüm oranını artırmanın yollarını sıraladık.

Büyük uğraşlar sonucu hedef kitlenizi sanal mağazanıza çektiniz, onları bir şeyler seçmeye ikna ettiniz, ancak ödeme aşamasında son hamleyi yapmak yerine sitenizden çıktılar… Bu e-ticaretle uğraşan pek çok kişinin başına sıklıkla gelen bir durum. Birkaç yöntemle ödeme sayfasındaki dönüşümü artırabilirsiniz.

Ödeme Sayfanızı Kullanıcı Dostu Hale Getirin

Kullanıcılarınızın ödeme sayfanızda yaşadıkları deneyim, seçimleri alışverişe dönüştürme konusunda çok önemli. Ödeme deneyiminin kolay, hızlı ve güvenilir olduğundan emin olun. Kullanıcılara gereğinden fazla soru sormadan, güvenlik şüphesi yaratmadan başarıya ulaşabilirsiniz. Ödeme sayfanızla ilgili herhangi bir engel olup olmadığını tespit etmek için sitenizin Analytics verilerini inceleyebilirsiniz.

Olabildiğince Çok Ödeme Yöntemi Sunun

Kendinizi müşterilerinizin yerine koyun: Dakikalarınızı, hatta belki saatlerinizi harcayıp hoşunuza giden ürünleri sepete eklediniz. Son aşamaya geldiğinizde ise tercih ettiğiniz ödeme yönteminin seçenekler arasında olmadığını fark ettiniz. Ne büyük hayal kırıklığı, öyle değil mi? Kapıda ödemeden banka kartıyla ödemeye, kullanıcılarınıza olabildiğince çok seçenek sunarak dönüşüm oranınızı ciddi oranda artırabilirsiniz.

Farklı Cihazlarla Uyumlu Bir Ödeme Sayfası Sunduğunuzdan Emin Olun

Online alışveriş deneyiminin sadece bilgisayar üzerinde gerçekleşmediği, akıllı telefonların da sıklıkla tercih edildiğiniz biliyor olmalısınız. Dolayısıyla sanal mağazanızın tüm sayfaları mobil ile uyumlu olmalı. Ödeme sayfanız da aynı şekilde mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapan kullanıcılara hiçbir zorluk çıkarmamalı. Bundan emin olmak için sitenizin ödeme sayfasını birbirinden farklı cihazlar üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Seçeneklerini Ekleyin

Artık çoğu kullanıcı daha önce alışveriş yapıp memnun kaldığı e-ticaret sitelerini kullanırken kredi kartı bilgilerini tekrar tekrar girmek yerine otomatik ödeme yapmayı tercih ediyor. Siz de dönüşümü artırmak için kullanıcılarınıza bu kolaylığı sunmalısınız. Üstelik bu aşamanın kolay olması, kullanıcıların son dakika karar değiştirmelerini de engelleyen bir durum. Sanal mağazanızı ilk defa deneyimleyenlere bilgilerini sonraki alışverişler için koruyabileceğinize dair bir bildirim yapmayı unutmayın. Tabii bunu yaparken kart bilgilerinin güvenliği konusunda hiçbir fire vermediğinizden de emin olun. 3D Secure gibi yöntemlerle hem kendinizi hem de kullanıcılarınızı koruyabilirsiniz.

Tüm sayfaları SSL sertifikasına sahip olan Sopsy.com ile kullanıcılarınızın tüm ödeme işlemlerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından onaylı bir altyapı ve 3D Secure ile gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Leave a Comment