Ön Sipariş Alarak Nasıl Verimli Bir Satış Stratejisi Oluştururum?

10 / 100
pexels andrea piacquadio 3769747 2

Ön siparişler, online işletmeler için her zamankinden daha etkili bir durumda. Akşam lansmanını yapacağınız bir ürün için sabahtan ön sipariş alabilir, ürünü satışa açtığınız anda nakit akışı sağlayabilirsiniz. Peki, ön sipariş alarak nasıl verimli bir satış stratejisi oluşturabileceğinizi biliyor musunuz? Gelin, hep birlikte öğrenelim.

Ön Sipariş Nedir?

Ön sipariş, henüz satışa başlamamış ya da stokta olmayan bir ürün için verilen sipariştir. Alınan ön sipariş, ürün stoğu geldiğinde ya da satışa açıldığında müşteriye gönderilir. Bu sayede müşteriniz ya da potansiyel müşteriniz web sitenizi ziyaret ettiğinde eli boş dönmemiş olur. Ancak bazı durumlar, farklı ön sipariş türlerini uygulamanızı gerektirebilir. Örneğin; ilk satışlarından gelecek nakit paraya ihtiyaç duyan yeni bir işletme ile yerleşik bir markanın ön sipariş stratejisi aynı olmayabilir.

Ön Sipariş Yöntemini Neden Tercih Etmelisiniz?

Ürün satmak önemli sermaye risklerini beraberinde getirir. Bu nedenle ön sipariş alarak satışını yapmayı planladığınız ürüne olan rağbeti önceden görmek, sermaye risklerini en aza indirmeniz için harika bir yöntem. Ayrıca ürün satışı yapmak organizasyon gerektiren bir konudur. Ön sipariş alarak kime, ne zaman, nasıl ve ne miktarda ürün göndereceğinizin planlamasını önceden yapabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra ürün satışı yapmanın depo tutmak gibi maliyetleri de vardır. Ön sipariş, satıcının bu maliyetleri hızlıca karşılamasına yardımcı olur.

Hangi Yöntemi Kullanacaksınız?: “Şimdi Öde” mi “Şimdi Al Sonra Öde” mi?

Ön sipariş almaya karar verdiyseniz sıra yönteminizi seçmeye geldi. Şimdi Öde yöntemini mi yoksa Şimdi Al Sonra Öde yöntemini mi kullanacaksınız?

Şimdi Öde: En yaygın ön sipariş türüdür. Eğer hızlı nakit akışına ihtiyacınız varsa Şimdi Öde, sizin için en ideal yöntem olabilir. Ayrıca bu yöntemi halihazırda stoğu olmayan ürünleri almaya niyetlenen müşterileri kaybetmemek için de kullanabilirsiniz. Ancak standart bir ödeme yöntemi olsa da müşterilerin uzun bir kargo süresinin onları beklediğini bilmelerinde fayda var.

Şimdi Al Sonra Öde: Bu yöntemde müşteri siparişini gelecekte ödeme niyetiyle verir. Siparişi verdikten sonra para henüz el değiştirmediğinden gelecekte satıcının ya da alıcının anlaşmayı bozma hakkı vardır.

Hangi ön sipariş yöntemini kullanırsanız kullanın web sitenizin ödeme altyapısı potansiyel müşterileriniz için güvenilir değilse satış yapma olasılığınız düşer. Dilerseniz web sitenizin ödeme altyapısı için Sopsy gibi bir profesyonelden yardım alabilir, satış stratejinizi teknik olarak da destekleyebilirsiniz.

10 / 100

Leave a Comment