Online Alışverişte Tüketici Hakları

İnternet alışverişi artık oldukça yaygın. Yine de bazı tüketicilerin internetten alışveriş yapmak konusunda çekinceleri oluyor. Oysaki Ticaret Kanunu, tıpkı fiziki alışverişlerde olduğu gibi online alışverişte de tüketicilerin haklarını koruyor. Satıcıların da bu hakları bilmesi ve müşterilerinin bu konudaki beklentilerine cevap vermesi önem taşıyor. İşte, online alışverişte herkes tarafından bilinmesi gereken tüketici hakları.

Cayma/İade Hakkı

Tüketiciler, online olarak satın aldıkları ürünleri 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai yaptırıma şart ödemeden iade etme hakkına sahip. Ancak bazı ürünlerde cayma hakkı geçerli değil. Örneğin çabuk bozulabilen ürünler, hijyenik açıdan hassas mayo, iç çamaşırı gibi ürünler, kişiye özel tasarımlar, mücevherat, kopyalanabilir multimedya ürünleri, yazılım programları gibi ürünlerde tüketicinin iade hakkı bulunmuyor. Tüketici iade hakkını kullanmak istediği zaman, ürünü 10 gün içinde satıcının belirlediği kargo firması ile ücretsiz olarak gönderebiliyor.

Ayıplı Mal

Ticaret Kanunu’nda ayıplı mal olarak adlandırılan durum, satın alınan bir ürünün anlatılan özelliklere sahip olmamasını, eksik ya da hasarlı olmasını ifade ediyor. Bu bazen ürün satın alınır alınmaz anlaşılan bir durum olabiliyor. Örneğin, satın alınan bir kıyafet yırtık ise ayıplı mal kapsamına giriyor. Bazen de ürünün kullanımıyla zaman içinde ortaya çıkabiliyor. Bu duruma örnek olarak kullanım talimatlarına uygun kullanıldığı halde kısa süre içerisinde bozulan bir elektronik ürün de verilebilir. Kısacası ürün teslimatı anında anlaşılan ayıplar, açık ayıp; kullanımla ortaya çıkan ayıplar ise gizli ayıp olarak tanımlanıyor. Her iki durumda da tüketicinin; iade, değişim, ürünün fiyatı kadar indirim ya da ücretsiz onarım isteme hakkı var.

Tüketici Hakem Heyeti Hakkı

Tüketici, satın aldığı ürünlerle ilgili sorunlar konusunda satıcıyla görüşmesine rağmen bir uzlaşmaya varamazsa çekişmeli konuyu il ve ilçelerde faaliyet gösteren Tüketici Hakem Heyeti’ne taşıma hakkına sahip. Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru işlemi, gerekli bilgi ve belgelerle e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. 2020 yılı itibariyle 10.390 TL ve üzerindeki uyuşmazlıklar için başvuru Tüketici Hakem Heyeti yerine Tüketici Mahkemesi’ne yapılıyor.

İletişim Bilgisi Alma Hakkı

Tüketici, e-ticaret kanalıyla alışveriş yaparken satıcının iletişim bilgilerini isteme ve elde etme hakkında sahip. Zaten genel tüketici davranışı web sitesinde bu bilgileri açık ve net olarak göremediği yerlerden online alışveriş yapmama yönünde. Dolayısıyla telefonla irtibat numarasından açık adrese tüm iletişim bilgilerinize sanal mağazanızın iletişim bölümünde yer vermenizde büyük fayda var.

Leave a Comment