Online Dükkanınıza Trafik Çekmenin 3 Yolu

10 / 100
a436364f aa17 4fe4 84cb c58f0fb4cff3

Mağazanızdan kimse haberdar olmazsa trafik alamaz ve dolayısıyla satış yapamazsınız. Hedef kitleniz tarafından bulunmanın tek yolu, mağazanıza online trafik çekmekten geçer. İşte online dükkanınıza trafik çekmenin 3 yolu…

Organik Arama

Sitenize trafik çekmek için aklınıza gelen ilk yöntem reklam vermek olabilir. Ancak para harcamadan da görünürlüğünüzü artırmanız mümkün. Peki nasıl? Bunun için öncelikle organik trafik kavramına aşina olmalısınız. Organik trafik, sizi Google gibi bir çevrimiçi arama motoru aracılığıyla doğal olarak bulan ziyaretçilerdir. Bu ziyaretçiler, sitenizi arama sonuçlarında bulur ve ziyaret etmeyi kendileri seçer.

Organik arama sonucu mağazanızın ziyaret edilmesini istiyorsanız arama motorlarının ilk sayfasında kendinize yer bulmalısınız. Bunun için içerik pazarlamasının gücünden yararlanabilir, web sitenizin on-site optimizasyonunu iyileştirebilir ve bir Google My Business sayfası açabilirsiniz.

Reklam Verme

Online dükkanınıza daha fazla trafik çekmek istiyorsanız önce organik trafik için yatırım yapıp daha sonra reklam vermeyi düşünebilirsiniz. Çünkü organik arama çalışmalarının sonucu etkili olsa da bu sonucu almanız vakit alabilir. Bu noktada dilerseniz ücretli ara kanallarından yardım alabilirsiniz. Sınırlı bir bütçeniz varsa aylık sabit bir ücret belirleyebilir, daha sonra aldığınız sonuçlara göre bütçenizi artırabilir veya azaltabilirsiniz. Ayrıca ürünlerinizin fotoğraflarının yanı sıra fiyatlarını da aramalarda üst sırada gösteren Google Shopping gibi uygulamaları da deneyebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra reklam verirken dikkat etmeniz gerekenler şöyle sıralanabilir:

  • Daha fazla gösterim ve tıklama almak için reklam verilerini takip edin.
  • Reklam başlığında mutlaka anahtar kelimeler kullanın.
  • Bir ürün için birden fazla reklam metni yazın. Çünkü bir reklam diğerinden daha etkili olabilir.

Sosyal Medya Reklamı Verme

Organik ya da paralı kanallar üzerinden mağazanızı ziyaret eden herkes satın almaya hazır olmayabilir. Bu durumda mağazanızı ziyaret edenleri e-mail pazarlaması ve yeniden pazarlama yöntemleriyle takip edebilirsiniz. Bu yöntemlerden bir diğeri de sosyal medya reklamları. Mağazanızı ziyaret eden potansiyel müşterilerinize sosyal medya üzerinden reklamlar gösterebilir, satın almaya hazır olduklarında bu reklamlar üzerinden size yeniden ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya üzerinden nişinizle ilgili influencer’ları tespit edip iş birlikleri de yapabilirsiniz.

Online dükkanınıza trafik çekmek için bu 3 yöntemi değerlendirip markanızın görünürlüğüne katkı yapmanın olumlu sonuçlarını gözlemleyebilirsiniz.

10 / 100

Leave a Comment