Online Dükkanınızı Kurduktan Sonra Kendinize Koyacağınız Hedefler

4 / 100
pexels kampus production 7289710

Online Dükkanınızı Kurduktan Sonra Kendinize Koyacağınız Hedefler


E-ticaret sitenizi açtınız, ürünlerinizi listelediniz ve artık müşterilerinizle buluşmaya hazırsınız. Markanızı tanıtmak, satışlarınızı artırmak için iyi bir satış stratejisine ihtiyacınız olduğu aşikar. Bu yazımızda online dükkanınızı açtıktan sonra kendinize ne gibi hedefler koymalısınız sorusuna yanıt veriyoruz.


İşe Yakın Çevrenizden Başlayın

Ticaretle uğraşan pek çok kişi, aile veya arkadaş çevresine satış yapmanın zor bir iş olduğunu dile getiriyor. Biliyoruz ki yakın çevrenizi etkilemek, ürünleriniz hakkında ikna etmek, tanımadığınız insanları ikna etmeye göre oldukça stresli bir durum. Fakat bu insanların hayattaki en büyük destekçileriniz olduğunu unutmayın. Ürününüzü içeren bağlantıyı aile ya da arkadaş gruplarında paylaşabilir, çevrenizin satın almasını sağlayabilir ya da en azından kendi sosyal medya hesaplarında paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

Tanımadığınız Bir Müşteriye Satış Yapın

Markanızı tanımayan bir alıcı basit bir Google aramasıyla ürünlerinize erişebilir. Bu sizin için hiç beklenmedik bir satış potansiyeli anlamına geliyor olsa da aslında tesadüf değil. İyi tasarlanmış bir pazarlama stratejisi, optimize edilmiş SEO içerikleri sayesinde böyle potansiyellere ulaşmanız kaçınılmaz.

Tanımadığınız birine satış yapmanın bir başka yolu da sosyal medya platformları. Düzenli olarak içerik yayınlayan aktif bir sosyal medya sayfasına sahipseniz doğru etiketli içeriklerle ve sponsorlu reklamlarla hedef kitlenizin dikkatini çekebilir, sayfanızdan alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

İndirim Kodu Kullanarak Müşteri Edinin

İndirim kodları, yeni müşterileri markanıza çekmenin neredeyse kusursuz bir yolu olarak öne çıkıyor. Satın alma aşamasında tereddütte kalmış bir müşteriye sunacağınız indirim teklifi, alışveriş konusunda hızlıca karar vermesini sağlayabilir.

İster e-posta ister sosyal medya aracılığıyla. Hedef kitleniz neredeyse indirim kodlarınızın o platformlarda olduğundan emin olun.

Sosyal Medyanın Gücünden Faydalanın

Twitter, Instagram, TikTok, Facebook gibi sosyal medya platformları markanızın sayfasına link koymanıza, kısa açıklamalar yazmanıza hatta sponsorlu reklamlar vermenize olanak sağlayacak şekilde gelişmeye devam ediyor.

Milyonlarca kullanıcıya sahip sosyal medya uygulamaları sayesinde ürünlerinize ait fotoğraflar, videolar yayınlayabilir, kampanya ve reklamlarınızı bu kanallar aracılığıyla yeni veya var olan müşterilerinize duyurabilirsiniz. Ne kadar kaliteli içerik o kadar potansiyel satış anlamına geliyor.

Tanınmış Kişilerle İş Birliği Yapın

Sosyal medya influencerlarını, blog yazarlarını, çevrimiçi pazarlamacıları veya sadık müşterilerinizi satış yapma aracı olarak kullanabilirsiniz. Bu kişilerin takipçileriyle oluşturdukları güven ilişkisi sayesinde markanıza yönelecek yeni müşteriler satın alma konusunda daha hevesli oluyor. Bu şekilde tanınmış kişilere ödeyeceğiniz belli bir komisyon karşılığında pek çok potansiyel müşteriye ulaşabilir, satışlarınıza hız kazandırabilirsiniz.

Podcast Aracılığıyla Satış Yapın

Çoğu insan için dinlemek okumaktan daha kolay ve akılda kalıcı geliyor. Bu nedenle günümüzde hemen her konuda bir podcast bulmak mümkün. Bu durumu satışlarınızı artırmak için bir avantaj olarak kullanabilirsiniz. İster kendinize ait bir podcast olsun, ister başka bir podcast sunucusu tarafından bir tavsiye… Sadece bir podcast yayınına sponsor olarak bile markanızı tanıtabilir, o an o yayını dinleyen potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz.


Aslında bu sorunun net bir cevabı yok. Yukarıda hazırladığımız liste satışlarınızı artırmanın yollarından sadece birkaçı. Size en uygun stratejiyi seçmek mevcut ve potansiyel müşterilerinizin ilgi alanlarına, hedef kitlenizin nerede olduğuna, bütçenize ve olanaklarınıza bağlı!

4 / 100

Leave a Comment