Online Kıyafet Dükkanı Açma Rehberi

freestocks VFrcRtEQKL8 unsplash

Vizyon sahibi girişimciler için online bir kıyafet dükkanı açmak, ileriye yönelik harika bir yatırım olabilir. İster baskı tişörtler, isterseniz de el yapımı parçalar satın, nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazımızdan ilham alabilirsiniz!

Satmak İstediğiniz Kıyafet Çeşitlerine Karar Verin

İş bir kıyafet markası yaratmaya geldiğinde her şeyden önce ne satacağınıza karar vermeniz oldukça önemli. Zaten yıllardır bir kıyafet markası çıkarmak istiyorsanız ne satacağınıza çoktan karar vermişsiniz demektir. Ancak bu işe girişmeye yeni karar verenlerdenseniz, bir kıyafet markası çıkarmayı kişiliğinizi yansıtabileceğiniz bir fırsat olarak görebilirsiniz. Bu yüzden hangi kıyafet çeşidini satacağınıza karar vermek biraz zamanınızı alacaktır. Hangi tür bir girişimci olursanız olun markanızı çıkarmadan önce kıyafet çeşitlerine kafa yormuş olmak gerekiyor. Size yardımcı olmak için birkaç kategori sıralayalım:

  • Kısa kollu tişört
  • Uzun kolllu tişört
  • Kapüşonlu modeller
  • Pantolon
  • Elbise
  • İç çamaşırı

Karar vermeden önce her bir kategorinin kendi fırsat ve zorluklarıyla geldiğini bilmelisiniz. Daha sonra sizi en iyi yansıtan kategoriyi seçip ilerleyebilirsiniz.

Sıra İş Modeline Karar Vermekte

Kıyafet türüne karar verdikten sonra sıra çok daha önemli kararlar vermeye geldi. Markanızı nasıl yöneteceğinize dair yöntemlere karar vermeniz gerekiyor. Bunu yaparken birbirinden farklı yollar tercih edebilirsiniz. En yaygın yöntemlerden bazıları şunlar:

  • Talep üzerine baskı
  • Toptan satış
  • Özel kesim&dikim markası

Nispeten düşük bir sermayeniz varsa talep üzerine baskı modeli sizin için ideal olabilir. Ancak bu modelin dezavantajları karlılığın az olması ve benzer ürünlerden farklılaştırmanın zor olması şeklinde sıralanabilir. Toptan satış modeli ise talep üzerine baskı modeline çok benzese de karlılık oranı daha yüksek olduğu için iyi bir seçenek olabilir. Ancak yine de toptan satış yapmak, kişiselleştirmeye çok fazla izin vermediği için tercih edilmeden önce iyice düşünülmelidir. Son olarak Özel kesim & dikim modelinde her işi siz yaptığınız için hayli zahmetli bir iş modeli. Ancak kişiselleştirmeye açık olan bu modelin uzun vadede getirisinin, diğer iki iş modelinden daha fazla olacağından emin olabilirsiniz.

Son Adım Markanızı Farklılaştırmak

Milyonlarca seçeneğin olduğu kıyafet tasarımı ve hazır giyim sektöründe rekabet oldukça fazla. Özellikle online bir kıyafet dükkanı açacaksanız markanızı, diğerlerinden ayıran bir özelliğiniz olmak zorunda. Ancak bu durum sizi korkutmasın. Markanızı diğerlerinden ayrıştırabileceğiniz pek çok yöntem var. Eğer tasarım üzerine kurulu bir markaysanız, parçalarınız üzerindeki şekil ve desenlerle diğer markalardan ayrışabilirsiniz. Diğer yandan, Özel Kesim&Dikim modelini uyguluyorsanız kıyafetlerinizin kesimiyle diğer markalardan ayrışmanız mümkün. Tercihinizi daha oversize modellerden ya da daha fit modellerden yana yapabilirsiniz. Ayrıca materyal de markanızı farklılaştırmak konusunda size yardımcı olabilir. Çünkü kaliteli materyal, kullanıcı deneyimini artırmanın en iyi yollarından biri.

Online kıyafet dükkanı açmak için temelde yapmanız gerekenleri sıraladık. Tüm bunlara karar verip uygulamaya başladıktan sonra markanızın yolculuğu boyunca online kullanıcı deneyimine ve geri bildirime önem vermelisiniz. Aldığınız geri bildirimlere göre hareket ettiğinizde karşılığını kolaylıkla alabilirsiniz.

Leave a Comment