Online Satış için En Uygun Ürünler

denisse leon 0k795 HZzns unsplash

Ne kadar uzun süredir girişimci olursanız olun online bir iş kurmanın son yıllarda hiç olmadığı kadar zorlaştığının farkındasınızdır. Bunun sebeplerini şiddetli rekabet, ürün pazarlarının doygunluğu, tüketici taleplerinin artması şeklinde sıralayabiliriz.

İşte bu yüzden online bir iş kuracaksanız çevrimiçi mağazanızın tasarımını ve kullanıcı deneyimini, hatta şirketinizin adını bile düşünmeye başlamadan önce hangi ürünleri satacağınıza karar vermek zorundasınız. Çünkü marka adınız, web sitesi tasarımınız, pazarlama ve nakliye stratejileriniz ne kadar iyi olursa olsun onları destekleyecek harika bir ürün olmadan işe yaramayabilir. Gelin, online satış için en uygun ürünleri birlikte keşfedelim!

Başlamadan Önce: Ürün Türüne Karar Verin

Hangi sektör olursa olsun temelde satabileceğiniz iki tür ürün var. Bunlar:

  • Ticari Ürünler
  • Niş Ürünler


Ticari ürünler, fiziksel veya dijital olabilen; temel, yüksek talep gören, popüler mal veya hizmetlerdir. En önemlisi de ticari ürünlere herkesin ihtiyacı vardır. Diğer yandan, niş ürünler belirli bir müşteri tabanına ve ürün kategorisine hizmet eden mal veya hizmetlerdir. Çoğu durumda niş ürünler benzersiz veya el yapımı ürünlerdir. Hangi ürün türünü satacağınız ise tamamen online işinizi nasıl yürütmek istediğinizle ilgili.

Online Satış için En Uygun Ürün Çeşitleri

Ticari ürünler üzerinden mi yoksa niş ürünler üzerinden mi ilerleyeceğinize karar verdiyseniz sıra ürün ya da servisi seçmeye gelmiş demektir. İşte online satış için en uygun olan ürün çeşitleri:

Sorun Çözen Ürünler

Bir ürün ya da hizmet üzerine beyin fırtınası yaparken kendi hayatınızdaki sorunlara odaklanmak size iyi fikir verebilir. Örneğin; olimpik jimnastik koçu Kyle Kirkpatricki, sporcularını eğitirken müzik dinlemek istediği istiyordu. Bunun için trambolinde koşarken ya da atlarken kullanılabilecek kulaklıklar ve aksesuarlar satmaya başladı.

Siz de bir sorunu çözen ürünlere odaklanabilirsiniz. Bunun için en iyi ürünler cilt bakım ürünleri ve hayat kolaylaştıran ev aletleri olabilir.

İnsanların Sevdiği Ürünler

“Sevmek” çok genel bir kelime olabilir ancak size online bir iş kurma konusunda iyi ipuçları verir. Çünkü insanlar genellikle hikayesi olan ürünleri sever. Eğer insanların seveceği bir ürünle piyasaya adım atmak istiyorsanız ticari ürünlerden çok niş ürünlerle ilerlemeniz gerekir. Örneğin; doğa dostu ev teksili, tasarım kıyafetler gibi niş ürünler hikayesi olacağı için potansiyel müşterilerinizi etkileyecektir.

Ürününüze ve bu ürünü nasıl sunacağınıza karar verdiyseniz sıra rekabete adım atmaya geldi demektir. Unutmayın, nasıl bir online iş kurarsanız kurun potansiyel müşterilerinizin size güvenmesini sağlamanız gerekir. Bunun için Sopsy ürünlerinden destek alabilir, hem kaliteli hem güvenilir hizmet vermenin tadını çıkarabilirsiniz.

Leave a Comment