Organik Trafiği Olumsuz Etkileyen Hatalar

E-ticaret sitenizde her şey yolunda giderken farkında olmadan yaptığınız bir SEO hatası işleri mahvedebilir. Üstelik aniden gelen Google güncellemeleri, hatalarınızdan geri dönmenizi zorlaştırabilir. Peki gözden kaçan bu SEO hataları nelerdir ve nasıl önlenebilir? Sizin için bir araya getirdik.

Anahtar Kelime Çalışması Yaparken Hedef Kitlenizi Unutmayın

Bu her SEO uzmanının düşebileceği bir hata. Anahtar kelime çalışması yaparken pek çok SEO uzmanı, ürünle ilgili anahtar kelime bulmaya odaklandığı için hedef kitlenin aslında ne aradığına yönelik bir çalışma yapmayı atlayabiliyor. Halbuki anahtar kelime çalışması için beyin fırtınası yaparken hedef kitlenizin arama motoruna sorabileceği olasılıkları göz önünde bulundurmalısınız. Bunlar genellikle rekabetin ve yoğunluğun az olduğu uzun kuyruklu anahtar kelimeler olsa da uzun vadede kullanıcı deneyimini artırmanıza yardımcı olur.

Kendi İçeriğinizi Spam’lamayın

Google algoritmaları son yıllarda büyük değişikliklerden geçerek gereğinden fazla anahtar kelime kullanımını modası geçmiş olarak nitelendirmeye başladı. Bu nedenle meta başlık ve açıklamalarınızı, URL’lerinizi, ürün ve kategori açıklamalarınızı içeriğin akışına uygun olmayan anahtar kelimelerle dolduruyorsanız satışlarınızda kısa süre içinde bir düşüş görebilirsiniz. Sitenize gelen ziyaretçilerinizi doğru ve kaliteli içerikle karşılamamanız, kullanıcı deneyimi için de oldukça kötü bir izlenim yaratır. Spam içerikle karşılaşan kullanıcı web sitenizden ışık hızıyla çıkar ve bu da uzun vadede bounce rate’inizi yükselteceği için arama motoru sıralamanıza da kötü etki eder.

Duplike İçerikten Uzak Durun

Google, bir web sitesinin her bir sayfasının özgün bilgilerle dolu olmasını her zamankinden daha fazla önemsiyor. Öyle ki son zamanlarda farklı alan adlarında yayınlanmış olsa da duplike olan tüm içerikleri temizlemek için çalışıyor. Web sitenizde birden fazla sayfada aynı içeriği yayınlamanız gerektiği durumlar olabilir. Ancak bu durumun SEO çalışmalarınıza yarar sağlamayacağını kabul etmek zorundasınız. Hatta yalnızca web sitenizin içeriklerini değil farklı site ve sayfalarda yayınladığınız reklam metinlerinin de özgün olmasına özen göstermelisiniz.

Ürün Açıklamalarınızı Eksik Bırakmayın

SEO, yalnızca arama motorlarında görünür olmanız için yaptığınız çalışmalar değildir. Görünür olmayı bir araç, satış yapmayı ise asıl amaç olarak görebilirsiniz. Ancak satış yapabilmeniz için sitenize gelen hedef kitleyi ikna etmeniz gerekiyor. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri kullanıcı faydası odaklı ürün açıklamalarınızın olması. Ziyaretçileriniz satın almadan önce diledği ürünün özelliklerini açıkça görebilmeli ve seçim yapabilmeli. Kullanıcı faydası odaklı ürün açıklamalarının hem SEO çalışmalarınıza hem de satış yapmanıza katkı sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Organik trafiğinizi kötü yönde etkileyecek SEO hatalarını sıraladık. Hedef kitlenizi iyi tanıyıp onlara kaliteli içerik sunarsanız satış yapmanız kaçınılmaz. Diğer yandan, e-ticaret sitenize kullanıcı deneyimini ve dolayısıyla satışlarınızı artıracak özellikler getirmek için Sopsy ürünlerini yakından inceleyebilirsiniz!

Leave a Comment