Ortalama Sepet Miktarını Artıracak 4 Fiyatlandırma Stratejisi

10 / 100
pexels andrea piacquadio 919436 2

İşletmenizin online pazarlama ve satış stratejilerinin ne kadar başarılı gösteren en önemli ölçütlerden biri ortalama sepet miktarı, diğer adıyla ortalama sipariş tutarıdır. Ortalama sepet miktarının değeri, bir işletmenin aylık ya da yıllık toplam gelirinin aldığı sipariş sayısına bölünmesiyle bulunur. Bu değer işletmenin yaptığı satışların yalnızca nicelik değil, nitelik açısından başarısı hakkında da önemli ipuçları taşır.

Siz de kazancınızı ve satış başarınızı artırmak istiyorsanız hedeflerinizden biri ortalama sepet miktarınızı yükseltmek olmalı. Hedefinize ulaşmak için müşterilerinizin alışveriş psikolojisini ve tüketim alışkanlıklarını göz önünde bulundurmalısınız. Bu doğrultuda uygulayabileceğiniz stratejilere göz atmaya ne dersiniz?

Ücretsiz Teslimat Hizmeti Sunun

Belirli bir alışveriş alt limitini karşılayan müşterilere ücretsiz teslimat hizmeti sunmak, ortalama sepet miktarını artırmak için uygulayabileceğiniz en temel yöntemlerden biridir. Alt limit değerini ise ortalama sepet miktarınızın biraz üstünde bir tutar olarak belirlemelisiniz. Çünkü müşterilerinizin ekstra harcama yapma eğilimi, sepet tutarları söz konusu alt limit değerine yakın olduğunda artar. Örneğin; ortalama sepet tutarınız 100 TL ise ücretsiz teslimat alt limitini 120-130 TL olarak belirleyebilirsiniz. Sepet sayfanızda farklı ürün önerilerine ve kampanyalarına yer vermek de müşterilerinizin fazladan ürün almalarına yardımcı olabilir.

Sadık Müşteriler Kazanın

Amerika’daki şirketlerin yıllık kazançlarının yaklaşık %40’ının sadık, yani aynı firmadan yeniden alışveriş yapan müşteriler sayesinde elde edildiğini biliyor muydunuz? Müşterilerinizi sizden tekrar alışveriş yapmaya ikna ettiğiniz takdirde ortalama sepet tutarınızı artırmanız kolaylaşır. Müşterilerinizde bu eğilimi yakalamak için bir sonraki alışverişlerinde kullanabilecekleri indirim kuponları verebilir ya da onlara özel kampanya teklifleri düzenleyebilirsiniz.

Olanağınız varsa bir puan sistemi oluşturmak da kazancınızı artırabilir. Böylece müşterileriniz yaptıkları alışverişlerden belirli oranda puan kazanır ve puanlarını bir sonraki alışverişlerinde harcayabilir. Müşterilerinizi dükkanınızdan yeniden alışveriş yapmaya teşvik edebilecek diğer ipuçlarına buradan göz atabilirsiniz.

Çapraz Satışlar Gerçekleştirin

Çapraz satış tekniği, müşterilere satın aldıkları ürünle ilişkili bir başka ürün satmayı amaçlar. Örneğin; sepetine spor taytı ekleyen müşteriniz spor ayakkabısı, dizlik ya da yoga matı gibi ürünleri de almaya meyilli olabilir. Müşterinizin karşısına bu tip alternatifler çıkararak onu daha çok ürün almaya teşvik edebilirsiniz.

Uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de müşterilerinize upsell ürünler sunmaktır. Upsell ürünler, satın alınan ürünlerin daha gelişmiş alternatiflerini ya da üst modellerini ifade eder. Bu sayede müşterilerinizi geleceğe dönük kararlar vermeye, daha kaliteli ve uzun süreli kullanabilecekleri ürünleri tercih etmeye teşvik edebilirsiniz.

İndirim ve Kampanya Tekliflerinize Süre Sınırı Koyun

Her yılın belirli bir döneminde yapılan Black Friday kampanyalarının ortaya çıkardığı alışveriş çılgınlığını zaten biliyorsunuz. Bu durum, süreli indirim ve kampanya tekliflerinin tüketiciler üzerindeki etkisini gösteren temel örneklerden biridir. Kararsız müşterilerinize süreli teklifler sunarak onların daha hızlı kararlar vermesini sağlayabilirsiniz. Teklifleriniz yeterince cezbedici olduğu takdirde satışlarınızı artırma olasılığınız yükselir.

Ortalama sepet miktarını artırmak için uyguladığınız tüm stratejileri, hedef kitlenizin alışveriş alışkanlıklarını ve eğilimlerini göz önünde bulundurarak kurgulamayı unutmayın. Bu sayede çok daha isabetli ve etkili kararlar alabilirsiniz.

10 / 100

Leave a Comment