Pandemi Döneminde Kargo Süreçleriyle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

pexels norma mortenson 4391478

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan eyaletinde başlayan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi, e-ticaret üzerinde güçlü etkiler yarattı. Hayatın her alanında olduğu gibi e-ticaret süreçlerinde de büyük değişimleri beraberinde getiren pandemi, özellikle kargo süreçlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerekliliğini doğurdu. Pek çok kargo şirketi, hizmet politikalarını değiştirmek durumunda kaldı. Uçuşlar iptal edildi, yasal kısıtlamalar arttı, kısacası kargoya dair süreçler sekteye uğradı. Normalleşmeyle birlikte aksaklıklar azalsa da belirsizlik sürdüğü için kargo konusunda çeşitli önlemle alınması kaçınılmaz hale geldi. E-ticaretle ilgilenenlerin pandemi boyunca kargo işlemleri konusunda nasıl bir yol izlemesi gerektiğini mercek altına aldık.

Hijyen ve Sosyal Mesafe ile İşe Başlayın

COVID-19 salgınına neden olan koronavirüsün yüzeylerde ne kadar yaşadığı konusunda farklı bilgiler var. Ayrıca yüzeylerden temas yoluyla bulaşıp bulaşmadığı konusunda da net bilgiler bulunmuyor. Dünya Sağlık Örgütü ve ABD’de faaliyet gösteren Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi koronavirüsün karton kutulara ve diğer ambalaj materyallerine bulaşma olasılığının düşük olduğunu açıklasa da bu dönemde hem müşterilerinizin hem de çalışanlarınızın sağlığı için en temel önlemleri almanızda büyük fayda var. Kargo öncesi paketlemelerinizi yaparken ürünlerinizi uygun yöntemlerle sterilize edebilir, ilgili personelinizin maske, sosyal mesafe ve el hijyeni gibi önlemleri almasını sağlayabilirsiniz. Personelinizin sağlığını yakından takip ederek olası durumlara karşı bir kriz planı oluşturabilirsiniz.

Müşterilerinizi Bilgilendirin

Pandemi döneminde en önemli konulardan biri güven. E-ticaret ile uğraşan her işletmenin müşterilerine güvenli hizmet vermek için aldığı önlemleri duyurması gerekiyor. Bu kapsamda paketleme süreçlerinde aldığınız özel önlemleri bir mailing kampanyası aracılığıyla tüm müşterilerinize iletebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızda ya da sitenizin banner alanlarında da bu önlemleri duyurabilirsiniz. Ödeme sayfasında bu dönemde kargo süreçlerinde istenmeyen aksaklıklar, gecikmeler yaşanabileceğini hatırlatabilir, bunları önlemek için gerekli çalışmaları yaptığınızı vurgulayabilirsiniz.

Değişim ve İade Sürelerini Uzatın

Sosyal izolasyon gereği tüketiciler, fiziksel mağazalara gitmek yerine online alışverişe yöneldi. Bu da hem e-ticaret sitelerinin hem de kargo şirketlerinin operasyon yükünü ciddi anlamda artırdı. Pandemiyle birlikte neredeyse bütün e-ticaret devleri, ürün değişim ve iade sürelerini uzattı. Yeni düzenlemeler ile 100 güne varan değişim ve iade süreleri, müşteriler için önemli bir avantaj haline geldi. Siz de artan operasyon yükünü zamana yaymak ve müşterilerinizin evden çıkma ihtiyacını azaltmak için değişim ve iade süreleriniz konusunda güncellemeye gidebilirsiniz.

Hepimizin hayatını derinden etkileyen COVID-19 pandemisinin kontrol altına alınması için herkese görev düşüyor. Siz de kargo operasyonlarınızda gerekli önlemleri alarak toplum sağlığı için önemli bir adım atabilirsiniz.

Leave a Comment