Pandemi Sonrası Ürün Trendleri

9 / 100
pexels negative space 34577 3

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, gündelik yaşamdan iş hayatına kadar birçok alanda büyük değişikliklere yol açtı. Örneğin; tüketicilerin önemli bir bölümünün alışveriş alışkanlıkları pandemi koşullarından etkilenerek değişime uğradı. Salgın önlemleri, kısıtlamalar ve karantinalar çok sayıda kişiyi internet üzerinden alışveriş yapmaya yöneltti. Peki, bu yönelim salgın bittiğinde de devam edecek mi?

Elbette bu sorunun cevabını kesin olarak vermek zor. Ancak yaygın görüş, online alışverişe olan yönelimin pandemi sonrasında da süreceği, salgının alışveriş alışkanlıklarını tümden değiştirdiği yönünde. Özellikle e-ticarette bazı ürünlerin salgın bittikten sonra da trend olması bekleniyor. Gelin, bu ürünleri daha yakından inceleyelim. 

Bebek Kıyafetleri ve Aksesuarları

Gündelik hayatın koşuşturmacası içinde zaman tasarrufu yapmak isteyen ebeveynler, bebekleri için alışveriş yaparken genellikle online mağazaları tercih ediyor. Çünkü bu sayede bebeklerine aksesuar, kıyafet ya da gıda ürünü almak istediklerinde mağaza mağaza gezme zorunluluğundan kurtulabiliyor, ürünlerin tüm detaylarını internet üzerinden inceleyebiliyorlar. 

Öte yandan, bebekler için kıyafet ve aksesuar satın alırken yalnızca beden ve ürün bilgilerini incelemek çoğunlukla yeterli oluyor. Tüm bu sebepler, ebeveynleri bebekleri için alışveriş yaparken online alışverişin sunduğu pratik ve konforlu ortamı tercih etmeye yönlendiriyor. 

Spor Ekipmanları ve Kıyafetleri

Pandemi, alışveriş alışkanlıklarının yanı sıra spor rutinlerini de değiştirdi. Spor salonlarının faaliyetlerinin salgın süresince geçici olarak durdurulması spor tutkunlarını farklı çözümler bulmak durumunda bıraktı ve birçok kişi spor rutinini evde uygulamaya başladı. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, salgın öncesinde düzenli olarak spor salonuna giden kişilerin yaklaşık %30’u 2022 yılından önce salona dönmeyi düşünmüyor. Bu durum, e-ticaret sektöründe spor ekipmanlarının yeni bir trend haline gelmesine yol açtı.

Spor kıyafetleri için de durum pek farklı değil. Pandemi boyunca mecburi durumlar haricinde evde vakit geçirmek, tüketicileri daha konforlu ve pratik kıyafetleri tercih etmeye yönlendirdi. Bu nedenle tayt, şort ve büstiyer gibi spor kıyafetleri de oldukça revaçta. 

Temizlik Ürünleri

Salgın süresince satışları katbekat artan ürün gruplarından biri de temizlik ürünleri. Özellikle sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı dönemlerde, tüketiciler temizlik ürünlerini mümkün olduğunca stoklamaya çalışıyor. 

Bu süreçte tüketicilerin taleplerine hitap edebilen, örneğin çevre dostu ya da güçlü etkili ürünler sunabilen markalar da daha çok tercih ediliyor. Pandemi her birimizi hijyen konusunda daha hassas hale getirdiği için temizlik ürünlerinin ilerleyen süreçlerde de e-ticaret sektöründe trend olması bekleniyor. 

Kozmetik ve Kişisel Bakım Ürünleri

Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri de tüketicilerin pandemi boyunca çoğunlukla online alışveriş yoluyla temin ettiği ürünler arasında. Görünüşe göre, salgın sonrasında diş macunu ya da nemlendirici krem gibi ürünleri mağazaya giderek satın almayı tercih eden kişilerin sayısı pek de fazla olmayacak. 

Çünkü tüketiciler genellikle bu kategorideki ürün seçimlerinde istikrarlı davranıyor. Örneğin, bir diş macunundan memnun kaldıkları takdirde farklı markaları denemek yerine aynı ürünü satın almayı sürdürmeyi tercih ediyorlar. Bu sebeple e-ticaret sektörünün bir diğer yeni trendi de kozmetik ve kişisel bakım ürünleri olabilir. 

Evcil Hayvan Ürünleri

Tüketicilerin önemli bir bölümünün memnun kaldıkları ürün ve markaları tekrar seçme istikrarını gösterdiği bir diğer kategori de evcil hayvan ürünleri. Özellikle mama ve kum gibi düzenli olarak satın alınan ürünler, e-ticaret sektöründe trend haline gelmiş durumda.

Aksesuarlar

Kıyafetlerini online mağazalardan satın almak, tüketicilerin bir bölümü için riskli bir seçim. Çünkü satın aldıkları kıyafeti beğenmediklerinde ya da değiştirmek istediklerinde iade ve teslimat süreçleriyle uğraşmaları gerekiyor. Ancak söz konusu şapka, kemer, toka ve takı gibi aksesuarlar olduğunda online alışveriş oldukça pratik bir seçenek. Pandemi sırasında hâlihazırda artan aksesuar satışlarının, salgın bittikten sonra da katlanarak süreceği öngörülüyor. 

Pandemi sonrasında risk düzeyi düşük ürünlerin ticaretini yapmak istiyorsanız rotanızı sözünü ettiğimiz kategorilere çevirebilirsiniz. Ancak pandemide online mağazalara olan ilginin artmasının, müşteri beklentilerinde de bir artışa neden olduğunu hatırlatalım. Bu süreçte müşterilerinizin beklentilerini en iyi şekilde karşılamanıza yardımcı olacak ipuçlarına buradan göz atabilirsiniz. 

9 / 100

Leave a Comment