Pandemide Artan Müşteri Beklentilerini Karşılamanın Yolları

9 / 100
pexels karolina grabowska 4476636

2019 yılının sonlarında başlayan Covid-19 pandemisi, tüketicilerin dijital beklentilerini yükseltti. Diğer bir deyişle; teletıp, online eğitim, online toplantı gibi eskiden istisna olarak değerlendirilen durumların çoğu norm haline geldi.

Neredeyse tüm sektörlere etki eden pandeminin e-ticarete etki etmemesi imkansızdı. Peki, e-ticaret işletmeleri için pandemide artan müşteri beklentilerini karşılamanın yolları neler? Gelin, birlikte keşfedelim.

Ürün ve İniş Sayfalarında Video İçerikten Yararlanın

Müşterilerinizin ürün ve hizmetlerinizle ilgili daha fazla bilgi almak için web sitenizi terk etmelerine gerek kalmasın istiyorsanız videonun gücünden yararlanmaya başlamalısınız. Dilerseniz ürün ve iniş sayfalarınızda ürünün ya da hizmetin nasıl kullanıldığına dair kısa ve kullanışlı videolar kullanabilirsiniz. Unutmayın, video hedef kitleye göre uyarlandığında güçlü bir pazarlama aracıdır. Siz de bu güçlü pazarlama aracını kullanarak pandemide işinizi büyütebilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerine Görüntülü Sohbeti Dahil Edin

Alışveriş yapanlar hızlı ve profesyonel müşteri desteği bekler. Pek çok şirket bunu bilse de alışveriş esnasında ve sonrasında müşterileriyle doğru iletişim kuramaz. Sorulara verilen geç yanıtlar ve çözümlenemeyen durumlar müşterilerinizle aranızdaki güven bağını zedeler. Bu nedenle onların sorularına en doğru yanıtı verebilmek için görüntülü sohbet desteği verebilirsiniz. Bu sayede hem Müşteri Hizmetleri ekibiniz daha verimli çalışır hem de müşterileriniz istediği desteği alır. Özellikle ürün satışı yapıyorsanız ürünle ilgili sorunları çözmek için görüntülü sohbet harika bir yöntemdir.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriklere Yer Verin

Sosyal medyanın bu kadar revaçta olduğu bir dönemde paylaşımlarınızda müşteri değerlendirmelerine yer vermeniz şart. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler (user-generated content) bunun için en iyi yöntem. Müşterilerinizde ürünlerini kullanırken çektileri video ya da fotoğrafları isteyebilir, bunları sosyal medya hesaplarınızda ve web sitenizde yayınlayarak deneyimlerini potansiyel müşterilerinize aktarabilirsiniz. Tabii, görüntüleri yayınlamadan önce onaylarını almayı unutmayın.

Soru Sorun

Pandemi döneminde müşterilerinize daha iyi hizmet vermek için onlarla etkileşim halinde olmalısınız. Bunun için sık sık e-mail bültenleri yapıp anketlere katılamalarını sağlayabilir, ürün ve hizmetlerinizle ilgili fikirlerini alabilirsiniz. Kısacası onların fikirlerine değer verdiğinizi göstermeli ve pazarlama stratejinizi bu doğrultuda şekillendirmelisiniz.

Pandemi gibi önceden planlanamayan durumlarda dahi müşteri beklentilerini karşılamanız mümkün. Bunun için potansiyel ve halihazırdaki müşterilerinizi iyi tanıdığınızdan emin olmalı ve tüm stratejinizi onlara göre yapmalısınız.

9 / 100

Leave a Comment