Pazarlama Çalışmaları İçin Pinterest’i Nasıl Kullanırım?

9 / 100
charles deluvio GXNo OJynTQ unsplash

2020 itibarıyla 400 milyonu aşkın aktif kullanıcı sayısına ulaşan Pinterest, ürünlerinizi çevrimiçi pazarlamak için kullanabileceğiniz ideal platformlardan biri. Çünkü Pinterest’te paylaştığınız etkileyici görsel içerikler aracılığıyla milyonlarca kullanıcıya ulaşabilir, pazarlama stratejilerinizi geliştirerek müşteri potansiyelinizi artırabilirsiniz.

Pinterest’in yalnızca moda ve dekorasyon alanındaki içeriklere odaklanan bir platform olduğunu düşünmeyin. Doğru taktikleri uygulamak ve bu platformu her sektör için etkili bir pazarlama aracı olarak kullanmak sizin elinizde. Nasıl mı? Gelin, sizin için hazırladığımız ipuçlarına birlikte göz atalım.

Pinterest’i Bir Arama Motoru Olarak Değerlendirin

Pinterest bir sosyal medya platformu olsa da tıpkı Google ve Bing gibi, bazı algoritmalar kullanır. Bu algoritmalar da kullanıcıların karşısına, yaptıkları aramalarla ilişkili sonuçlar çıkmasını sağlar. Bu nedenle Pinterest paylaşımlarınızı hedef anahtar kelimelere göre optimize etmeli, reklam stratejilerinizi de bu doğrultuda şekillendirmelisiniz. Anahtar kelimeleri Pin açıklamalarında doğal bir anlatım eşliğinde kullanmalısınız.

Düzenli Paylaşım Yapın

Pinterest’i başarılı bir pazarlama aracı olarak kullanmak istiyorsanız düzenli ve tutarlı paylaşımlar yapmaya özen göstermelisiniz. Girişiminize ve hedef kitlenize bağlı olarak, günlük paylaşım sayınızı 5 – 30 arasında tutabilirsiniz. Bu sayı size fazla geldiyse korkmayın. Yeni paylaşımların yanı sıra, başka içerikleri yeniden paylaşma olanağınız da var. Ancak tüm paylaşımlarınızın marka dilinize ve kimliğinize uygun şekilde hazırlandığından emin olmalısınız.

Grup Panolarında Yerinizi Alın

Belirli bir tema üzerinden oluşturulan grup panoları, birden fazla kullanıcı tarafından kaydedilebilir ve paylaşılabilir. Siz de grup panoları oluşturarak hedef kitlenize daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Başka kullanıcılar tarafından oluşturulan grup panolarına da katılma şansınız da var. Ancak her grubun kendine özgü topluluk ve paylaşım kuralları olabileceğini unutmayın. Bu nedenle katıldığınız grup hakkında ön araştırma yapmayı tercih edebilirsiniz.

Kaliteli Görsel İçerikler Kullanın

Pinterest’te paylaştığınız tüm içeriklerin yüksek çözünürlüklü olmasına özen göstermelisiniz. Bulanık ya da özensiz görseller kullanmak hedef kitlenizin ilgisini çekmenizi zorlaştırır. Eğer kolaj içerikler ya da grafikler kullanıyorsanız profesyonel çalışmaları tercih ettiğinizden emin olun. Böylece marka imajınızı geliştirebilirsiniz.

İşe Yarar Bilgiler Paylaşın

Pinterest’i yalnızca ürünlerinizin tanıtımını ve satışını gerçekleştirmek için kullanmak yerine hedef kitlenizle ilginç ve işe yarar bilgiler paylaşmalısınız. Örneğin; mobilya satışı yapan bir işletmeniz varsa Pinterest profilinizde farklı dekorasyon fikirlerine ve tavsiyelerine de yer verebilirsiniz. Ürünlerinizin hangi dekorasyon stilleriyle bir arada kullanılabileceğine, nasıl yorumlanabileceğine dair öneriler paylaşabilirsiniz. Bu sayede daha fazla etkileşim almanız ve potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmeniz kolaylaşır.

Reklam Stratejilerinizi Belirleyin

Reklam stratejilerinizi belirlerken hedef kitlenizi, amaçlarınızı ve bütçenizi göz önünde bulundurmalı, reklam harcamalarınızı günden güne planlamalısınız. Kişiselleştirilmiş reklamlar bu noktada size daha çok verim sağlayabilir. Hedef kitlenizi belirli segmentlere ayırarak reklam stratejilerinizi bu çerçevede şekillendirebilirsiniz.

Doğrulanmış Satıcı Programı’na Katılın

Doğrulanmış Satıcı Programı, Pinterest’in kullanıcılarını güvenilir markalara yönlendirebilmek için uyguladığı bir yöntemdir. Doğrulanmış satıcı olmak için aktif bir kataloğa ve Pinterest’in kurallarına uygun bir satıcı profiline sahip olmanız gerekir. Bu programa başvurarak Pinterest üzerinden alışveriş yapan kullanıcılara organik şekilde ulaşabilir ve güvenilir bir imaj çizebilirsiniz.

Bu ipuçlarını göz önünde bulundurarak Pinterest’i pazarlama stratejileriniz için etkili bir araç haline dönüştürebilir ve işletmenizin başarı grafiğini günden güne yükseltebilirsiniz. Dilerseniz, pazarlama aracı olarak kullanabileceğiniz bir diğer sosyal medya platformu olan Instagram’da satış yapma ipuçlarına buradan göz atabilirsiniz.

9 / 100

Leave a Comment