Pazarlamada Aciliyet Kavramının Önemi

4 / 100
pexels andrea piacquadio 3760810

“Aciliyet satar.”

Bu söz, aslında tüm pazarlamacılar tarafından bilinir. Çünkü insanlar satın alma eylemini duygularıyla yapar ve bu eylemi mantığıyla haklı çıkarır. “Aciliyet” hissi ise her ikisini de sağlar. Bu nedenle aciliyet duygusu, pazarlamanın en önemli parçalarından biridir. Hatta bu konuda yapılan araştırmalar, insanların nispeten daha önemsiz işlere acil etiketi konduğunda odaklarını bu işlere çevirdiğini gösteriyor. Kısacası, sattığınız ürün potansiyel müşteriniz için hayati önem taşımasa da bu ürünü acilen almaya ihtiyacı olduğunu gösterirseniz satışlarınızı artırabilirsiniz. Peki, pazarlamada aciliyet nasıl yaratılır?

Kampanyalarınızdan Haberdar Edin

Eğer kısa süreli bir kampanya dönemindeyseniz bu dönemin biteceğini ve stoklarınızdaki son durumu potansiyel müşterilerinize göstermelisiniz. Özellikle ürün sayfasında asıl fiyattan yaptığınız indirimi ve elinizde ne kadar stok bulunduğunu gösterirseniz aciliyet duygusu yaratabilir, ziyaretçinizi müşteriye dönüştürebilirsiniz.

İçeriklerinizde Aciliyete Yer Verin

Pazarlama stratejinizin birincil odak noktası aciliyetse içeriklerinizde bu duruma yer vermelisiniz. Dilerseniz kampanya dönemlerinize özel landing page’ler (iniş sayfaları) çalışabilir, bu sayfalarda özellikle header (başlık) bölümlerinde aciliyet mesajları verebilirsiniz. Hatta header kısmında farklı yazı tipleri kullanarak daha fazla dikkat çekmeniz mümkün.

Geri Sayım Sayacı Kullanın

Geri sayım sayaçları, yalnızca kampanya dönemlerinde değil ürünlere özel tekliflerinizde de en büyük yardımcınız olabilir. Diyelim ki ürünlerinizden birinde indirim yapmak istiyorsunuz. O zaman ürün sayfasına bir geri sayım sayacı entegre edebilir, ürünü inceleyen ziyaretçide istediğiniz aciliyet duygusunu uyandırabilirsiniz.

Hatırlatma Bildirimleri Gönderin

Web sitenize gelen ziyaretçiler satın alma yapmadan çıktıysa hatırlatma bildirimlerinden yararlanabilirsiniz. Kampanyanın kısa süre içinde biteceğini anlatan hatırlatma mailleri atabilir, stokla ilgili bilgilendirme yapabilirsiniz. Bu bilgilendirmelerde “Sepetinde Ürün Unuttun”, “Kampanya Bitmeden Al” gibi yaklaşımlar benimseyebilirsiniz.

Sosyal Medyanın Gücünden Yararlanın

Eğer bir kampanya dönemindeyseniz potansiyel müşterilerinizin bu dönemden haberdar olması için en iyi yöntemlerden biri de sosyal medya. Post, hikaye vb. yöntemlerle takipçilerinizi haberdar etmeyi unutmayın. Dilerseniz kampanyalı ürünlerinizle ilgili özel gönderiler yayınlayabilir ya da sosyal medya üzerinde kısa süreli çekilişler yapabilirsiniz.

Pazarlama stratejinizde aciliyet duygusuna yer verdiğinizde satışlarınızda gözle görülür değişiklikler olabilir. Bunun için önerilerimizden yararlanabilirsiniz.

4 / 100

Leave a Comment