Pazaryeri Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir e-ticaret işletmesi kurmak istiyorsanız harika bir başlangıç yapmak için işe çevrimiçi pazaryerlerinden başlayabilirsiniz. Aklınızda nasıl bir internet işletmesi açmak olursa olsun sizin için bir araya getirdiğimiz maddelere göz atarak çevrimiçi pazaryeri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pazaryeri Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Pazaryeri, birden çok satıcının mal veya hizmetlerini müşterilerine ulaştırdığı online bir platform olarak tanımlanabilir. Amazon, Etsy, Airbnb ve eBay, dünyaca ünlü pazaryerlerine sadece birkaç örnek. Bu gibi platformlar üzerinden satış yapabilir, binlerce ve hatta milyonlarla müşteriye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Geleneksel e-ticaret siteleri yalnızca bir markanın ürünlerini satarken pazaryerlerinde birden fazla markanın ürün ve hizmetlerine ulaşılabildiği için bazı durumlarda çok daha avantajlıdır.

Pazaryerlerin en büyük avantajlarından biri benzer ürünleri satan pek çok satıcı olduğu için ziyaretçilerin daha fazla seçeneğinin olması ve dolayısıyla web sitesine daha fazla trafiğin çekilebilmesidir. Bu sayede satıcıların online işletmeleri, daha fazla kullanıcı tarafından görüntülenir. Bu da her bir satıcının marka bilinirliğinin artması anlamına gelir. Ayrıca kaç farklı online dükkandan alışveriş yaparsa yapsın farklı sayfalara gitmek zorunda kalmadan tek bir platformda ödeme kolaylığını tecrübe eden kullanıcılar, kısa sürede sadık müşterilere dönüşür. Üstelik farklı işletmelerden alınan ürünler tek seferde ödenebilmesine rağmen ayrı ayrı kargolanır. Bu da hiçbir ürünün karışmaması ve olası bir değişiklik ya da iade durumunda işlemlerin kolaylıkla yapılabilmesi anlamına gelir.

Son olarak pazaryerleri genellikle bir niş etrafında toplandığı için bulunduğunuz sektöre ya da ilgi alanlarınıza göre alışveriş yapmak çok daha kolaydır. Bu noktada bir niş etrafında şekillenen pazaryerlerinin çok daha başarılı olduğunu da söylemekte fayda var. Örneğin; Amazon başlangıçta kitapçıların bir araya geldiği bir platformdu. Bugün dünyanın en büyük pazaryerlerinden biri. Diğer yandan Airbnb, San Francisco’da oda kiralamak için açılan bir online platformdu ve bugün dünyanın en büyük rezervasyon platformlarından biri haline geldi.

Pazaryeri Sisteminin Dezavantajları Nelerdir?

Online bir pazaryeri işletmesi kurmak, bir e-ticaret sitesi kurmaktan farklıdır. Bu yüzden başlamadan önce birkaç zorlukla karşılaşabileceğinizi kabul etmelisiniz. Ancak bu zorluklar, üstesinden gelemeyeceğiniz şeyler değil. Örneğin; başlangıçta ziyaretçileri sizin işletmenizden alışveriş yapmaları için ikna etmek zor olabilir. Bu noktada yeni bir işletme olduğunuzu ve ziyaretçilerinizle aranızda bir güven bağı oluşturup onları müşterilere dönüştürmenin biraz vakit alacağını kabul etmelisiniz. Bu süreci kısaltmak için sık sık kampanyalar yapmak ve müşteri hizmetlerine özen göstermek isteyebilirsiniz.

Pazaryeri sisteminin bir diğer dezavantajı da var olan yarışın içine dahil olmak diyebiliriz. İşletmeniz için harika fikirleriniz olabilir ancak böylesine büyük bir yarışın olduğu sistemde sizin fikrinizin daha önce uygulanmış olması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak bu durum sizi işletmenizi büyütmekten alıkoymamalı. Sektörünüzle ilgili gelişmeleri yakından takip edebilir, sürekli kendinizi yenileyerek krizi fırsata çevirebilirsiniz.

Leave a Comment