Perakendecilere Satış Yapmak için Toptan Satış Kanalı Oluşturmanın Yolları

pexels alexander isreb 1797428 1

Zamanınızın çoğunu satış için endişe etmeden ürün geliştirme, inovasyon ve marka bilinirliği çalışmalarına ayırabildiğinizi hayal etsenize. Toptan satış kanalı oluşturarak bu sorumluluğun büyük bir kısmını omuzlarınızdan atabilir, markanızı büyütmeye odaklanabilirsiniz.

Toptan Satış Nedir?

Toptan satış, en basit tanımıyla ürünlerin perakendecilere toplu bir şekilde daha indirimli fiyatlara satılmasıdır. Bu noktada toptan satışın her halükarda ürünlerinizi son alıcıya satmanız anlamına geldiğini unutmamanız gerekli. Toptan satışın ilk örnekleri için Amerika’daki Walmart ve Zellers’ı inceleyebilirsiniz. Kocaman depolarda alışveriş yapıyormuşsunuz hissi veren işletmeler artık eski moda gibi düşünülse de son yıllarda Amazon, Wish ve Wayfair gibi online satış yapan platformların popüler olmasıyla aynı iş modelinin online versiyonunun ortaya çıktığı söylenebilir.

Özellikle Amazon gibi platformların çoğaldığı Türkiye’de de aynı durum geçerli. Doğrudan tüketiciye satış yaparak mağaza açma engelini ortadan kaldıran e-ticaret sitelerine toptan satış yoluyla ürün satıp tüketicilerin diledikleri ürüne tek bir platformdan ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için ise bir toptan satış kanalı oluşturmanız gerekiyor. İşte sizin için bir araya getirdiğimiz toptan satış kanalı oluşturma yöntemleri!

Toptan Satış Yönteminize Karar verin

Toptan satış kanalı oluşturmak istiyorsanız öncelikle toptan satış yönteminize karar vermeniz gerekiyor. Tamamen toptan satışla yürüyen bir platform mu kuracaksınız yoksa toptan satışı müşterilerinize bir seçenek olarak mı sunacaksınız? Yönteminizi belirledikten sonra daha teknik detaylara girişmenizde fayda var.

Toptan Satış Platformunuzu Şifreleyin

Eğer farklı perakencilere toplu satış yapacaksanız şifreleme yöntemi ile korunan bir web sitesine sahip olmanız gerekiyor. Bu sayede sitenize üye olan perakendeciler, indirimli fiyatlarınızla sipariş verebilir. Büyük bir toptan satış platformunuz varsa şifre koruyucu bir uygulama kullanmanız da da fayda var.

Perakendecilerin Alışveriş Davranışlarını Öğrenin

Alışveriş davranışları sektörden sektöre ve hatta perakendeciden perakendeciye değişebilir. Bu noktada online dükkanların farklı satış stratejilerinin olduğunu bilmenizde fayda var. Örneğin; küçük bir butiğin online dükkanında direkt olarak butik sahibiyle iletişime geçerken zincir bir işletmenin online dükkanında ise direkt olarak müşterilerle iletişime geçmeniz gerekebilir. Bu gibi kriterleri göz önünde bulundurarak toptan satış kanalını yönetmeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

Güvenilir Bir Toptan Satış Kanalı Oluşturduğunuzdan Emin Olun

Ne tarz bir online işletme kuruyor olursanız olun müşterilerinizin güvende hissettiğinden emin olmalısınız. Özellikle alışveriş esnasında bilgilerinin korunduğunu, harcadığı paranın teknik bir sebeple ortadan kaybolmayacağını hisseden müşterilerin web sitenizi yeniden ziyaret etme ihtimali çok yüksek. Ancak güven sağlamak için yalnızca şifreli bir web sitesine sahip olmanız yeterli değil. Şifreli web sitenizi güvenilir ödeme yöntemleri ile desteklemelisiniz. “Ben anlamam” diyorsanız e-ticaret sitenize ödeme yöntemi entegre etmek için Sopsy ürünlerini hemen inceleyebilirsiniz.

Leave a Comment