Potansiyel Müşterileri Terk Edilmiş Sepete Geri Döndürmenin Yolları

10 / 100
david clarke wQSe8GKVKoE unsplash

Alışveriş yapanların %88’inin satın alma aşamasında siteden çıktığını biliyor muydunuz? Bu da ortalama bir e-ticaret sitesinin 10 müşterisinden yalnızca 1’ine satış yapabildiği anlamına gelir. Bu oranın büyük çoğunluğu internet üzerinde gezinen kullanıcıların sayısını gösterse de bir kısmını terk edilmiş sepete geri döndürmenin yöntemleri var. Gelin, potansiyel müşterilerinizi sepete geri döndürmenin yöntemlerini yakından inceleyelim.

Ürünlerinizin İyi Olduğunu Gösterin

Potansiyel müşteriniz ürününüzü sepetine ekleyip satın almadıysa ürün ve hizmetlerinize dair biraz daha ikna edilmeye ihtiyacı olabilir. Bunun için ödeme sayfasında ürün incelemelerine yer verebilir, sepeti terk eden kişiye attığınız e-mailde müşterilerinizden gelen testimonial’ları gösterebilirsiniz. Ayrıca ödeme sayfasında ürün yorumlarına yer verebilir, bu ürünü daha önce satın almış kişilerin ürüne verdiği puanları da gösterebilirsiniz. Tüm bu çalışmalar, potansiyel müşterilerinizi ikna etmenize ve o an olmasa bile kısa süre içinde sepetini yeniden ziyaret edip satın alma işlemini tamamlamasına yardımcı olabilir.

Potansiyel Müşterileri Teşvik Edin

Bazen alışveriş sepetinin terk edilmesine neden olan tek şey fiyattır. Özellikle satın alma aşamasında kargo ücretleri gibi beklenmedik ücretler çıktığında terk edilmiş sepet oranınız artabilir. Bu nedenle potansiyel müşterileriniz mağazanızı gezerken satın alma aşamasında ne kadar ödeyeceklerini açık bir şekilde görmeli. Eğer kargonun ücretsiz olduğunu görürlerse satın alma ihtimallerinin artacağını aklınızda bulundurun.

Diğer yandan, kısa süreli indirimler de ödeme aşamasında karar vermelerini kolaylaştırabilir. Potansiyel müşteriniz ürünü sepetine eklediği anda karşısına bir pop-up çıkarabilir, ona özel indirim kodu verebilirsiniz. Ayrıca sepeti terk etme sebebi fiyat olan müşterilerinize ödeme aşamasında iade seçenekleriniz konusunda bilgilendirme yapmanız da satın alma ihtimalini artırabilir.

Yardım Önerisinde Bulunun

Bazı durumlarda potansiyel müşterinin sepeti terk etmesinin sebebi yalnızca fiyat değildir. Alışveriş esnasında ödeme ve teslimat ayrıntıları gibi konularda kafaları karışabilir. Bu durumda en iyi çözüm sorunun ne olduğunu direkt olarak sormaktır. Çünkü proaktif bir müşteri desteği yaklaşımı sorunun ne olduğunu, müşteri iletişime geçmeden bulmayı gerektirir. Bunun için yine e-mail pazarlamasının gücünden yararlanabilir, sepeti niye terk ettiğini soran anketler yapabilirsiniz. Anket sonuçlarının mağazanızın kullanıcı deneyimini ve dolayısıyla satışlarını artıracağından emin olabilirsiniz.

Terk edilmiş sepetlerin bir diğer nedeni de kullanıcıların ödeme altyapısına güvenmemesi olabilir. Bu nedenle onlara güvenilir bir ödeme altyapısı sunduğunuzun mesajını vermeli, bu işin uzmanlarıyla çalışmalısınız. Online dükkanınızın ödeme altyapısı ihtiyaçları için Sopsy ile hemen iletişime geçebilirsiniz!

10 / 100

Leave a Comment