Potansiyel Müşterilerinizin Web Sitenizi Ziyaret Etmenizi Sağlayacak 5 Neden

Satışlarınızı artırmak ve sadık müşteriler edinmek için müşterilerinizin sitenizi yeniden ziyaret etmesi şart. Peki, bunu nasıl sağlayacağınız biliyor musunuz? Potansiyel müşterilerinizin web sitenizi ziyaret etmenizi sağlayacak nedenleri sizin için sıraladık!

  1. Kullanıcı Dostu Bir Tasarım

Pratik, ziyaretçilerin aradıklarını kolayca bulabildikleri, tüm aşamalara kolayca geçebildikleri bir web sitesi tasarımı müşterilerinizin kalbini kazanmanız için çok önemli. Tasarımı etkileyen küçük ama önemli detayları da unutmamalısınız. Yazı stilleri ve boyutları, görsellerin, varsa videoların kalitesi, genel olarak sitenizdeki renkler de kullanıcıları yeniden siteye çekecek detaylar arasında. Kullanıcı deneyimi konusunda daha detaylı bilgi almak için “Doğru Müşteri Deneyimiyle Satışlarınızı Artırın” yazımızı okuyabilirsiniz.

  1. Kaliteli İçerikler

Kaliteli içerikler, sizi sadece arama motorlarında üst sıralara çıkarmıyor. Aynı zamanda müşterilerinizin sorularına yanıt vermenizi, ürünleriniz hakkında faydalı bilgiler sunabilmenizi, güven kazanmanızı da sağlıyor. Ürünlerinizi en iyi şekilde anlatan, detaylı içeriklerle müşterilerinizi satışa ikna edebilirsiniz. Ürünler hakkında detaylı bilgiyi bulacağına ve aklında soru işareti olmadan alışveriş yapacağına inanan ziyaretçiler, mutlaka yeniden sitenizden alışveriş yapıyor.

Sadece e-ticaret sitesi içeriklerinizle değil blogunuzla da müşterilerinizi etkilemeniz mümkün. Blog sayfanızda hedef kitlenizin ilgisini uyandıracak kaliteli içerikler yayınlayarak size daha çok güven duymalarını sağlayıp sektördeki profesyonelliğinizin altını çizebilirsiniz. Tüm bunlar tüketicilerin yeniden sitenizi ziyaret etmesi için oldukça etkili sebepler.

  1. Müşteri Memnuniyeti ve Sağlıklı İletişim

Müşteri memnuniyeti her zaman ön planda tutmanız gereken bir durum. Pek çok kişi sadece daha iyi hizmet aldığı, keyifli ve sağlıklı bir iletişim kurabildiği yerlerden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Memnuniyet ile sağlanan bağ, size sadık müşteriler kazandırıyor. Bu nedenle müşteri memnuniyetini artırmak için çeşitli adımlar atmanız şart. Canlı destek ya da e-posta kanallarından aldığınız sorulara hızlı yanıt vermeniz, satın alınan ürünleri en kısa sürede kargolamak, olumsuz geri dönüşleri göz ardı etmeyip iyileştirmek ve bu iyileştirme sonrası ilgili müşteriyi de haberdar etmek yapabileceğiniz şeylerden sadece birkaçı.

  1. Bağları Güçlendirecek Ayrıcalıklar ve Ödüller

Sitenize ilk kez ya da birkaç kez gelen müşterilerinizin yeniden siteye gelmesini sağlamayı başardınız. Peki, sadık müşterilerinizi hiç düşündünüz mü? Sadık müşterilerinizin indirimler, kampanyalar ya da farklı sebepler nedeniyle sitenizi daha az ziyaret etme ya da sizden alışveriş yapmayı bırakması ihtimalini göz önüne alarak onları mutlu edecek yollar bulabilirsiniz. Ayrıcalıklar sunarak ve ödül vererek sadık müşterilerinizin markanıza olan bağı artırabilirsiniz. Örneğin belli bir tutarın üzerinde yapılan alışverişlere müşterinin daha önceki alışverişlerini dikkate alarak bir hediye ekleyerek, indirim dönemlerinde sadık müşterilere özel sepette ek indirimler, kuponlar tanımlayarak ve bunlar gibi farklı ayrıcalıklar sunarak sadık müşterilerinizi memnun edebilirsiniz.

  1. İlgi Çekici E-Posta Bültenleri

E-posta bültenleri web sitenizi uzun süre önce sadece bir kez ziyaret etmiş bir ziyaretçinizi bile geri döndürebiliyor. Özellikle ilgi çekici ve yaratıcı bir şekilde hazırlanmış e-posta bültenleri ile ziyaretçilerin dikkatini çekebilirsiniz. Bültenlerinizde; yeni gelen ürünlere, geçen ayın en çok satan ürünlerine, güncel kampanya ve indirimlerinize, son yayınladığınız blog içeriklerine ya da satışını yaptığınız ürün kategorileriyle ilgili kısa ve faydalı bilgilere yer verebilirsiniz. Hoş bir tasarım ve dikkat çekici içeriklerle e-posta bültenlerinizi potansiyel müşterilerinizin web sitesini yeniden ziyaret etmesini sağlayan bir yardımcı haline getirebilirsiniz.

Leave a Comment