Profesyonel Ürün Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

10 / 100
pexels cottonbro 3584951

İşletmenizin satış başarısını artırmak ve marka imajınızı geliştirmek istiyorsanız ürün fotoğraflarınız kaliteli ve dikkat çekici olmalı. Peki, uzman bir fotoğrafçı olmadan da profesyonel ürün fotoğrafları çekmek mümkün mü? Sizin için hazırladığımız ipuçlarına göz atmanız ve işin içine biraz da yaratıcılık katmanız yeterli!

Gerekli Ekipmanları Temin Edin

Kamera özellikleri yeterince gelişmiş bir akıllı telefon, ilk etapta ürün fotoğrafları çekmek için yeterli olabilir. Ancak işi biraz daha profesyonelleştirmek istiyorsanız DSLR fotoğraf makinelerini tercih edebilirsiniz. Çünkü DSLR fotoğraf makineleri ile daha yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebilir ve alan derinliğini dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

İhtiyacınız olan bir diğer ekipman ise tripod. Bulanık ürün fotoğrafları marka imajınızı zedeler. Her zaman net ve yüksek kaliteli fotoğraflar çekmek istiyorsanız tripodlardan yardım almalısınız. Özellikle uzun pozlama süresi kullandığınız fotoğrafların netliğini, ancak bu şekilde sağlayabilirsiniz. Üstelik, tripod kullanarak başka bir kişiye ihtiyaç duymadan, kendi başınıza çekim yapmanız da oldukça kolaylaşır.

DSLR kameralar için lens seçiminizi standart 35 mm ya da makro 100 mm lenslerden yana yapabilirsiniz. Eğer akıllı telefonunuzu kullanmayı düşünüyorsanız telefonunuzun modeli için ideal lensi bulmak için araştırma yapmayı unutmayın.

İhtiyacınız olan üç temel ekipmanı bu şekilde sıralayabiliriz. Ayrıca, çekim yapacağınız alanda doğal ışık kaynağı yeterli değilse softbox’lardan yardım almalısınız. Geniş alan aydınlatması için paraflaşları tercih etmek daha etkili bir seçim olabilir.

İdeal Arka Planı Oluşturun

Ürünlerinizi sergileyeceğiniz arka planı dekore ederken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar var. Kullandığınız renkler ve objelerin hiçbiri, fotoğrafladığınız üründen daha dikkat çekici olmamalı. Fotoğrafınızın odağını her zaman ürününüz oluşturmalı. Bu nedenle ürünün fonunda düz bir arka plan ve ürünle uyumlu dekoratif objeleri kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Her Zaman Yedek Kareler Çekin

Ürünlerinizi fotoğraflarken ideal kareleri yakaladığınızı düşünseniz bile yedek fotoğraflar çekmeyi unutmayın. Size o an kusursuz görünen fotoğraflarda bile daha sonra basit hatalar bulabilirsiniz. Ürünlerinizi mutlaka farklı açılarda ve pozisyonlarda da fotoğraflayın. Ürünün detaylarını ise yakın plan karelerle vurgulayın. Çünkü müşterileriniz, satın almayı düşündükleri ürünü her açıdan görmek ve incelemek isteyecektir.

Hayatın İçinden Kareler Yakalayın

Ürün fotoğraflarınızda bir model ya da kompozisyon kullanmak, müşterilerinize daha dikkat çekici ve cazip kareler sunmanızı sağlar. Bu sayede hayatın içinden kareler yakalayabilir, ürünlerinizin duruşunu yansıtabilirsiniz.

Işık ve Kompozisyon Konusunda Tutarlı Olun

Marka imajınızı geliştirmek için çektiğiniz ürün fotoğraflarında aynı açıyı, kompozisyonu ve çekim tekniğini kullanmaya özen gösterin. Her biri farklı bir arka planda ya da teknikle çekilen fotoğraflar, müşterilerinizin kafasında soru işaretleri yaratabilir. İdeal tekniği ve kompozisyonu belirlemek için bol bol pratik yapmayı unutmayın. Farklı günlerde çektiğiniz fotoğrafları her açıdan karşılaştırın ve en beğendiğiniz çekimlerin tüm ayrıntılarını not alın. Böylece her çekimde tutarlı kareler yakalamanız kolaylaşır.

Kusursuz ürün fotoğrafları çektikten sonra geriye yalnızca bir online dükkan açmak ve ürünlerinizi müşterilerinize sunmak kalır.Sopsy ile online dükkanınızı birkaç dakikada oluşturabilir ve satış yapmaya başlayabilirsiniz.

10 / 100

Leave a Comment