Satışa Başlamadan Önce Ürünlerinizin Fiyatlarını Nasıl Belirlemelisiniz

E-ticaret sitenizde kendi ürünlerinizi satışa çıkarmaya hazırlanıyorsanız vereceğiniz en önemli kararlardan biri, ürünlerin satış fiyatları. Peki, yeni bir ürünü ya da hizmeti piyasaya sürerken fiyatlandırma nasıl yapılmalı? İşte, ipuçları…

Kendi ürünlerinizin fiyatlarını düşük tutarsanız karlılığınız düşebilir, yüksek tutarsanız satışlarınız istediğiniz gibi gitmeyebilir. Kısacası doğru fiyatı belirlemek için farklı faktörleri hesaba katmak ve kapsamlı analizler yapmak gerekiyor. İşte satış fiyatı belirlerken izlemeniz gereken adımlar!

Maliyetinizi Hesaplayın

Nihai ürünün müşterinize ulaşması ambalaj ve kargo gibi maliyetler de dahil ne kadara mal oluyor? İş gücünden kiraya genel giderleriniz ne kadar? Pazarlama faaliyetleri için ne kadar bütçe ayırmayı planlıyorsunuz? Ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi fiyatlandırırken üretime ve operasyona dair iş gücü, kira gibi tüm sabit giderleri de hesaba katmalısınız. Hatta işin sahibi olarak ortaklarınızla birlikte aylık maaşlarınızı dahi bu hesaba dahil etmelisiniz. Aksi takdirde düşük fiyatlandırma yaparak zarar edebilirsiniz.

Gelir Hedefinizi ve Kar Marjınızı Belirleyin

Ürün başı maliyeti belirledikten sonra kar marjınıza karar vermelisiniz. Kar marjınızı belirleyen temel faktör ise gelir hedefiniz. Bir yıl içinde kaç ürün ya da hizmet satmayı ve bu satışlardan ne kadar gelir elde etmeyi düşünüyorsunuz? Bu hesaplama üzerinden gerekli kar marjını belirleyebilirsiniz. Tek bir ürününüz varsa tüm bunları belirlemek daha kolay olabilir. Ancak piyasaya birden fazla ürün sürecekseniz hepsi için ayrı ayrı gelir hedefi ve kar marjı belirlemenizde fayda var.

Piyasa Araştırması Yapın

Gerçekçi bir kar marjı ve satış fiyatı belirlemenin olmazsa olmazlarından biri de kapsamlı bir piyasa araştırması yapmak. Rakipleriniz kimler ve benzer ürün veya hizmetleri ne kadara satıyorlar? Sizin ürününüzün benzer ürünlere kıyasla öne çıkan yönleri neler ve bunlar fiyatlandırmaya nasıl yansımalı? Ürününüzün özellikleri ve kalitesi satış fiyatı konusunda ne kadar belirleyici olursa olsun, piyasadaki alışıldık fiyatların çok üstüne çıkmak, satış konusunda beklentilerinizin altında kalmanıza neden olabilir. Daha derin bir araştırma için faaliyet gösterdiğiniz sektöre dair trendleri ve bu trendlerin satışlara nasıl yansıyacağını da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın

Hedef kitle araştırması da en az piyasa araştırması kadar önemli bir aşama. Hedef kitlenizde kimler yer alıyor? Hangi gelir sınıfına hitap ediyorsunuz? Hedef kitlenizde yer alan bir kişi, sattığınız ürüne ne kadar para ödeyebilir? Bunları anket, pazar araştırması gibi çeşitli yöntemler yardımıyla netleştirerek daha gerçekçi bir satış fiyatı belirlemeniz mümkün.

Leave a Comment