Satışları Artırmak için Odaklanmanız Gereken E-Ticaret Metrikleri

austin distel goFBjlQiZFU unsplash

Sosyal medya, Google Analytics, e-posta verileri ve daha fazlası… Online mağazanızın gidişatını görmek için ölçmeniz gereken binlerce metrik var. Bu kadar metriğin arasında kaybolmuş hissediyor, nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız satışlarınızı artırmak için odaklanmanız gereken e-ticaret metriklerine mutlaka göz atmalısınız. Hazırsanız, hemen başlayalım!

Trafik

Satışlarınızı artırmak için her şeyden önce mağazanızın trafiğini anlamanız şart. Özellikle e-ticaret sitenizi ziyaret edenlerin sayısını izlemeniz önemli. Ancak ziyaretçi sayısının yanı sıra büyüme fırsatlarını tespit etmek için daha da yararlı olabilecek gizli temel metrikler de mevcut. Örneğin; ziyaretçileriniz web sitenize nereden geliyor? Bu sorunun yanıtı mağazanız için faydalı olan pazarlama kanallarını tespit edebilmeniz için faydalıdır. Kısacası, e-ticaret sitenizin trafiğini tam anlamıyla anlamak size girişiminizle ilgili pek çok fikir verir.

Dönüşüm Oranı

Ziyaretçi saysını ve kaynağını tespit ettiniz. Peki, bu ziyaretçilerin kaçı gerçek müşterilere dönüşüyor? Bu sorunun yanıtını alabilmek için dönüşüm oranlarını takip etmelisiniz. Ancak bakmanız gereken tek bir dönüşüm oranı metriği yok. “Kaç kişi sepete ürün ekliyor?”, “Kaç kişi ödeme ekranına geliyor?” ve son olarak da “Kaç kişi satın alıyor?” gibi soruların yanıtlarını bilmelisiniz. Çünkü her bir aşama mağazanızın nasıl performans gösterdiğiyle ilgili size yararlı bilgiler verir. Ayrıca dönüşüm oranlarını izlemek, size web sitenizle ilgili optimizasyon yapıp yapmamanız gerektiğiyle ilgili de ipucu verir.

Toplam Satış Oranı

Toplam satış oranından bahsetmeden temel metriklerden bahsetmemiz imkansız. Çünkü metriklerin hiçbirini takip etmeseniz bile toplam satış oranını takip etmek zorundasınız. Ancak toplam satış oranını takip ederken dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Satış rakamlarınızı neyin neden etkilediğini anlamalısınız. Çünkü bu metrik size satış kanallarınızın etkili olup olmadığı konusunda bilgi verir.

Ortalama Sipariş Değeri

Ortalama sipariş değeri de satışlarınızı artırmak için takip etmeniz gereken metriklerden. Ortalama sipariş değeri, bir müşterinin mağazanızda yaptığı tek bir işlemde ne kadar harcadığını gösterir, ayrıca marjlarınızı veya nakliye maliyetlerini karşılama becerilerinizi de doğrudan etkiler. İdeal dünyada satışların artması için ortalama sipariş değerinin de zamanla artması gerekir.

Satışlarınızı artırmak için odaklanmanız gereken daha pek çok metrik var. Ancak temelde bu dört metriği takip eder ve stratejilerinizi elinizdeki verilere göre geliştirirseniz satışlarınızı kısa sürede artırdığınızı görebilirsiniz.

Leave a Comment