Sepetten Dönme Oranlarını Düşürmenin Yolları

pexels polina tankilevitch 3735155

Bir e-ticaret siteniz varsa her gün onlarca kişinin sepetini doldurup sonra da bir anda siteden çıkıp alışverişini tamamlamadığına şahit oluyorsunuzdur. Bunun nedeni ne olabilir hiç düşündünüz mü? Sepetten dönme oranlarını düşürmenin yollarını anlattığımız içeriğimizde nedenleri ve sonuçları bir arada ele alıyoruz!

Kargo Ücretlerinde Avantajlar Sunun

Pek çok müşteri, alışverişi tamamlamak üzereyken yüksek bulduğu kargo ücreti nedeniyle sepetini satın almadan siteyi terk edebiliyor. Eğer mümkünse ücretsiz kargo avantajından sağlamalarını ya da çok makul seviyelerde bir nakliye ücreti ödemelerini sağlayabilirsiniz. Ancak bu iki durum sizin kazancınızı olumsuz şekilde etkileyecekse başka yollar da bulabilirsiniz. Örneğin hem satın alacağı ürünlerin hem de kargo ücretinin toplam tutarını sadece ödeme aşamasında değil ilk aşamadan itibaren toplam tutar olarak göstermek etkili bir yöntem olabilir. Bu ve buna benzer yöntemler geliştirerek nakliye ücretlerinin müşterinin gözünde büyümesini engelleyebilirsiniz. Eğer Sopsy kullanıcısıysanız Sopsy’nin sunduğu kargo avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Ödeme Sayfalarınızı Pratik ve Güvenilir Hale Getirin

Özellikle internet üzerinden alışveriş yapmaya yeni başlayanlar ya da daha önce sorunlar yaşamış tüketiciler, ödeme sayfalarına geldiklerinde panik olabiliyor. Rastlayacakları herhangi bir karışıklık, tasarımda bulunan herhangi bir hata onların bir anda online mağazanızdan çıkmasına hatta bir daha geri dönmemesine bile neden olabilir. Bu nedenle kullanıcı dostu bir arayüze sahip güvenli bir ödeme ekranı hazırlamanız şart. Aksi halde sepetten dönme oranlarını düşürmeniz çok mümkün olmayabilir.

Sepette Karşılaşacağı Avantajlar Yapın

Normal şartlarda uygulayacağınız indirim oranlarının bir kısmını da sepette göstererek müşterinizin kalbini kazanmaya ne dersiniz? Nasıl ki kargo ücreti ile yükselen toplam tutar ziyaretçileriniz için caydırıcı bir etkense sepette uygulayacağınız indirim ile de onları alışveriş yapmak için motive edebilirsiniz. Sepette indirim oranlarını dilerseniz ürünlerin bulunduğu sayfada belirtin, dilerseniz de doğrudan sepette bir sürpriz yapın. Her iki şekilde de bu yöntemin alışverişi tamamlamaya olumlu etki edeceğini görebilirsiniz.

Üyeliği Zorunlu Tutmayın

Hızlı ve pratik tüketiciler, üyelik gibi bağlayıcı ve zaman kaybettiren durumlardan pek hoşlanmıyor. Eğer sepete geldiğinde üye olması gerektiğini gösteren bir uyarıyla karşılaşırsa da siteyi terk edebiliyorlar. Üyelik işlemlerini ne kadar kısa tutarsanız tutun bu şekilde bir alışkanlık geliştirmiş pek çok tüketicinin olduğunu dikkate alarak ziyaretçi olarak da alışveriş yapma opsiyonunu mutlaka bulundurun.

Leave a Comment