Snapchat’te Reklam Yapma Rehberi

8 / 100
alexander shatov fRjjnN 8njo unsplash

Özellikle Z kuşağının yoğun ilgi gösterdiği Snapchat, yapılan araştırmalara göre günde 250 milyonun üstünde kullanıcının dolaşım sağladığı bir platform. Ancak bireysel içerik paylaşımlarının yanı sıra Snapchat, reklamlar yolu ile de firmalar için etkili bir pazarlama alanı haline geliyor.  

Kısacası yenilikçi ve dinamik firmalar ve bireysel girişimciler için Snapchat, yeni keşfedilmeye başlanan işlevsel bir pazarlama alanı. Snapchat’i etkili bir biçimde kullanarak reklam faaliyetlerinizi yürütmek istiyorsanız hazırladığımız bu rehber tam size göre! 

Neden Snapchat Reklamları? 

Snapchat kullanıcı çeşitliliği ve miktarı bakımından Instagram ya da Facebook kadar büyük bir mecra değil. Ancak bu platformun oldukça kendine has bir kitlesi bulunuyor. Bu da reklam yapmak için gerekli olan demografik etkenlerin belirlenmesinde uzmanlara kolaylık sağlıyor. Üstelik Snapchat kullanıcılarının çoğunluğu hızlı aksiyon alabilen genç kuşaktan oluştuğu için reklamları yapılan ürünlerin anlık satın alınma oranlarının da son derece yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca firmaların Snapchat reklamları ile gerçekleştirilen satışlardan diğer platformlara kıyasla çok daha fazla geri bildirim alabildikleri de ortada. Siz de işletmeniz için Snapchat reklamlarından yararlanabilirsiniz. Bunun için önce Snap Ads Manager ile tanışmalısınız.  

Snap Ads Manager Nedir? 

Snapchat reklamları için daha önceki yıllarda olduğu gibi platformun reklam ortakları ile iletişime geçme zorunluluğu artık bulunmuyor. Snap Ads Manager; kullanıcılara kendi reklamlarını yayınlamak için son derece zahmetsiz ve kolay bir ortam sağlıyor.  Süresi 3-10 saniye arasında değişen dikey boyutlu reklam videolarını snap hikayelerine eklemenize olanak tanıyan Snap Ads Manager aynı zamanda reklamlar ile ilgili istatistikleri görmenizi de mümkün kılıyor. Böylece yaptığınız reklamların hangi kitleye ulaştığını ve etkinlik oranlarını öğrenebilirsiniz.  

Snap Ads’in Avantajları Nelerdir? 

Facebook ya da Instagram’da olduğu gibi Snapchat reklamları da kullanıcı içerikleri arasında yayına giriyor ve etkileşime açılıyor. Bu noktada size verilen 3-10 saniye aralıklı süreyi oldukça iyi değerlendirmeniz gerekli. Hazırladığınız videoda Snapchat’e özel filtreleri, gif ya da emojileri kullanabilirsiniz. Bu unsurları etkili bir biçimde kullanarak reklamın görüntülenme sayısını da artırabilirsiniz. Ayrıca Ads Manager’ın sağladığı veriler sayesinde kazançlarınızı yönetebilir, hedefleme yaparak her reklamda daha fazla kullanıcıya erişme şansı yakalayabilirsiniz.  

Snap Ads Nasıl Kullanılır?  

Snap Ads’i kullanabilmek için öncelikle Snapchat’taki mevcut profilinizi işletme hesabına dönüştürmeniz ya da yeni bir hesap açmanız gerekiyor. Diğer tüm sosyal medya mecralarında olduğu gibi Snapchat’te de işletme hesaplarını yönetmek oldukça kolay. Oluşturduğunuz işletme hesabında Snap Ads Manager’a girdiğinizde uygulama sizi reklam içeriğini oluşturmak için yönlendiriyor. Yeni kampanya oluşturmak için +New campaign butonuna tıklayın ve video içeriğinizi oluşturarak kampanyanızın ilk adımını atın. Video içeriklere swipe up seçeneğini ekleyerek markanın web sitesine ya da doğrudan ürünün kendisine yönlendirme yapabilirsiniz.  

Siz de Snapchat’te bireysel ya da kurumsal reklamlarınız ile yer alarak satış oranlarınızı ve kârlılığınızı artırmak için bir adım atabilirsiniz.  

8 / 100

Leave a Comment