Sosyal Medya Yönetimi Konusunda İlham Alacağınız Markalar

pexels kaboompics com 6168

Tüketicilerin çoğunluğunun bir ürün satın almadan önce markaların sosyal medya hesaplarını incelediğini biliyor muydunuz? UPS’in yayınladığı bir rapora göre dünyanın en geniş tüketici ağı olarak tanımlanabilecek Y kuşağı, markaların sosyal medya hesaplarını alışveriş yolculuklarının bir parçası olarak görüyor. Kısacası, sosyal medya artık bir pazarlama yöntemi değil asıl işin bir parçası. Ancak sosyal medya yönetimi, yalnızca bir hesap oluşturup gönderi paylaşmaktan daha fazlasını gerektiriyor. Bir strateji yaratmalı ve bu stratejiyi takip etmelisiniz. “Strateji” kelimesi kulağınıza biraz zorlayıcı gelmiş olabilir ancak dilerseniz işe, birazdan sıralayacağımız markaların sosyal medya yönetimlerinden ilham alarak başlayabilirsiniz.

GoPro

Dünyanın en çok yönlü kamerası GoPro; Facebook, Instagram ve Twitter gibi pek çok sosyal medya kanalında 10 milyonu aşkın takipçiye sahip. Ancak GoPro’yu bu listeye almamızın sebebi, yalnızca takipçi sayısı değil bu takipçilerle etkileşime geçiş şekli. Ayrıca gönderilerle değer yaratma ve ürünlerinin reklamını yapma konusunda kullandığı yöntemler de oldukça dikkat çekici. Bunun sebebi var oldukları her platformu farklı amaçlara yönelik kullanmaları olabilir. Örneğin; Facebook’u markayı tanıtma, yeni müşteri bulma ve var olan takipçilerle etkileşime geçmek için kullanırken Instagram’ı kullanıcı odaklı gönderiler paylaşıp kamera kalitelerini göstermek için kullanıyor. Kısacası her platforma uygun strateji geliştirmenin doğru örneği için GoPro’nun sosyal medya hesaplarını inceleyebilirsiniz.

Spotify

Spotify’ın sosyal medya pazarlaması alanında yenilikçi bir bakış açısı var. Örneğin; “2018 Hedefleri” kampanyasını ele alalım. Bu kampanya, Spotify’ın kullanıcı davranışlarını, sosyal medya hesaplarını ve ana akım medyayı ne kadar doğru kullandığının bir göstergesi. Spotify, kampanya kapsamında akıllıca hazırlanmış tasarımları, kullanıcılarının kendi isteğiyle paylaşmasını sağlayarak kampanyanın görünürlüğünü de artırmayı başardı. Ayrıca yalnızca kullanıcıların değil sanatçıların da kendi isimlerinin olduğu listelerin tasarımlarını paylaşmaları, marka bilinirliğini artırdı. Bu da kampanyanın uzun soluklu olmasını sağladı.

Starbucks

Takipçilerle etkileşime girmek denince akla Starbucks’ın sosyal medya hesapları geliyor. Örneğin; Starbucks Facebook hesabı, takipçilere bilgi verme amaçlı kullanılıyor. Dikkat çeken renkli görsellerin yanı sıra Starbucks Facebook hesabında iş fırsatları ve Starbucks şubeleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu arada, Starbucks da GoPro gibi platformları farklı amaçlarla kullanan markalardan. Örneğin; Twitter adreslerini yalnızca kullanıcılarla etkileşime geçmek için kullanıyorlar. Hatta öyle ki tüm kullanıcılarla neredeyse bire bir iletişime geçip sorularına yanıt veriyorlar. Bu sayede onlarla bir güven bağı oluşturmayı başarıyorlar.

Her markanın sosyal medya stratejisi birbirinden farklı olsa da temelde yapmaya çalıştıkları şey aslında etkileşimi artırmak. Siz de sosyal medya hesaplarınızı takipçileriniz ya da kullanıcılarınızla etkileşime geçmek için kullanabilirsiniz.

Leave a Comment