Sosyal Ticaret Nedir, Nasıl Yapılır

10 / 100
pexels karolina grabowska 5632388

Sosyal ticaret, sosyal medyanın yalnızca tanıtım ya da reklam değil, satış için de kullanılmasını gerektiren bir kavram. Çünkü artık iletişimin tüm boyutları gibi satış ve pazarlama için de sosyal medya mecraları oldukça etkili bir kanal.  

Sektörde yerini iyice sağlamlaştırmış büyük e-ticaret firmalarının bile Instagram, Facebook, Snapchat ya da Twitter gibi ortamlarda satış yapmaya başlaması sosyal ticaretin önemini ortaya koyuyor. Influencer’lar, küçük ya da orta ölçekli işletmeler ve bireysel girişimleri bulunan kullanıcılar için sosyal ticaret; kâr elde etmenin ve markalaşmanın en etkili yollarından biri. Sosyal ticaret ile ilgili ayrıntıları sizin için bu yazıda bir araya getirdik! 

Sosyal Ticaretin Avantajları Neler?  

Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların büyük çoğunluğu sosyal medyayı ürün araştırması için tercih ediyor. Ürün ile ilgili paylaşımların, yorumların ya da şikayetlerin kolaylıkla bulunabileceği bu platformlar; satın alma öncesinde kullanıcıya oldukça işlevsel bir alan yaratıyor. Hal böyle olunca ürünlerin yalnızca tanıtım aşamalarını değil satış aşamalarını da sosyal medya üzerinden gerçekleştirebilmek hem satıcı hem de alıcı tarafından oldukça avantajlı. 

Kullanıcıya etkili bir alışveriş deneyimi sunan sosyal ticaret; satıcı ve üreticiye de müşteri sadakatine erişmek noktasında yardımcı oluyor. Markalar bu sayede sosyal medya hesaplarında bağlantıda oldukları müşterilerin demografik özelliklerini kolayca tespit edebiliyor. Ayrıca satıcı ve dağıtıcı firmalar hızlı geri bildirimler ile satış ve pazarlama tekniklerini de geliştirme olanağına sahip olabiliyor.  

Sosyal Ticaret Nasıl Yapılır? 

Sosyal ticaret; özellikle görsel pazarlamanın ön plana çıktığı bir alan. Bunun için satış içeriklerinde etkileyici ve dikkat çekici görseller ile açıklayıcı metinleri bir araya getirmek ilk koşul. Pek çok araştırmaya göre sosyal medya kullanıcıları doğrudan bu platformlar üzerinden alışveriş yaparken görsellerin kalitesine büyük önem gösteriyor. Ayrıca takipçi sayıları, kullanıcı deneyimini ifade eden yorum ve paylaşımlar, beğeni sayıları da sosyal ticaretten kâr elde etmek için dikkate alınması gereken diğer etkenler.  

Sosyal ticaret için gerçekleştirmeniz gereken uygulama basamaklarını ise genel olarak şu şekilde sıralamak mümkün:  

  • Sosyal medya platformlarının işletme hesaplarını kullanmayı tercih edin. 
  • Ürünleri kataloglar halinde sosyal medya profillerinize ekleyin.  
  • Müşterilerin ürünlerinizle ilgili bilgiye kolayca erişebileceği bir iletişim kanalı oluşturun. 
  • İçerik çeşitliliğine önem verin. Ürün tanıtım videoları ve çoklu fotoğraf paylaşımları bu noktada etkili bir seçim olabilir.  
  • İçerik metinlerinde açıklayıcı ve kitleye hitap eden bir dil kullanın.  
  • Sosyal medya kanalı ile ödeme alabileceğiniz, güvenilir bir altyapı kurun.  

Siz de ürünlerinizi daha geniş kitlelere kolayca ulaştırmak için sosyal ticareti tercih edebilir, kullanacağınız etkili yöntemlerle kısa sürede başarıyı yakalayabilirsiniz.  

10 / 100

Leave a Comment