Stok Kontrolü ile Satışları Artırın, Stok Yönetimi Giderlerini Azaltın

pexels tiger lily 4483610 1

Genellikle yılın belli dönemlerinde özellikle de yıl sonunda yapılan stok kontrolü, hem satış için gerekli ürünlerin elinizde olup olmadığını hem de gereksiz depolama maliyetlerini ortadan kaldırmak için oldukça önemli. Ayrıca satışlarınızı artırıp stok yönetimi giderlerinizi de artımanızı sağlayacak stok kontrolü ile tüm bunları nasıl gerçekleştireceğinizi öğrenmek için içeriğimizi okumaya devam edin!

Deponuzu Organize Edin

Doğru stok kontolünü sağlamak için deponuzu organize etmeniz şart. Daha çok satılan, ağırlığı diğerlerine göre daha yüksek olan, özel saklama koşulları gerektiren ürünleri özel alanlara yerleştirerek ve her ürün kategorisi için özel etiketlemeler yaparak stok kontrolünü kolaylaştırabilir, stok yönetimi işini çok daha pratik, sistematik hale getirebilirsiniz.

Makul Miktarlarda Sipariş Verin

Hedefleriniz her zaman satışlarınızı artırmak ancak yine de sipariş verirken temkinli olmanız gerekiyor. Kontrollü bir şekilde ilerleyerek bir ürünü önce az sayıda sipariş edebilir, sonrasında satış performansına göre ürünü stoklamaya başlayabilirsiniz.

İlk Gelen Ürünü Depodan Çıkarmayı Önceliklendirin

Ürününüz ne olursa olsun deponuzdaki eski ürünleri her zaman ön kısımlarda tutun ve siparişlerde sırasıyla eskiden yeniye doğru bir şekilde paketleme yapın. Böylece elinizde eski ve çok bekleyen ürünler kalmayacağı gibi uzun sürede depoda bekleyip bozulan, değerini kaybeden ürünler de olmayacak. Bu stok yönetimi giderlerini minimuma indirecek.

Satışları Artıracak Önlemlere Hazır Olun

Kampanyalar, indirimler, bir anda popüler hale gelen bir ürün vb. nedenlerden dolayı stok yönetimi konusunda acil durumlar yaşanabilir. Hiç merak etmeyin alacağınız birkaç önlem ile krizi avantaja çevirebilirsiniz. Örneğin tek bir ürününüzün tükenme ve acilen yerine getirilme durumu olduğunda tedarikçiniz ile iletişime geçmeniz gerekir. Bu nedenle en başından beri tüm tedarikçileriniz ile iyi bir ilişki kurmanız şart. Aksi halde acil durumlarda sizi çok umursamayan bir tavırla karşılaşabilirsiniz. Acil durumlar sadece tedarikçi tarafında değil doğrudan depo çalışanlarıyla ilgili de olabilir. Bir çalışanın habersiz olduğu bir kural nedeniyle bir ürünü farklı bir yere taşıması bir anda kaosa neden olabilir. Satışları iyi giden ürünün kalan stoğu nerede diye aramamak için tüm ekibin her gelişmeden haberdar olmasına özen gösterin.

Tüm bunlara dikkat ederek satışlarınızı sorunsuz olarak karşılayabilir, mutlu müşterilerinizi sadık müşterilere çevirerek satışlarınızı artırabilirsiniz. Ayrıca stok yönetimi giderlerinizi artırarak kazançlı çıkabilirsiniz. Depo yönetimi konusunda daha detaylı bilgi almak için “E-Ticarette Depo Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?” içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Leave a Comment